Przedawnienie roszczenia po bezskutecznej egzekucji
Pytanie:
"Wobec bezskuteczności egzekucji, komornik sądowy umorzył w dniu 24.04.2006r. postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi - osobie fizycznej, wszczęte na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 20.06.2005r. Podstawą umorzenia był art. 824 par. 1 pkt. 3 k.p.c. Czy dziś możliwe jest ponowne skierowanie tej samej sprawy (tj. w oparciu o ten sam nakaz zapłaty wydany przez sąd) do komornika, w celu wyegzekwowania należnej od dłużnika kwoty, tzn. czy sprawa się nie przedawniła?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczenia po bezskutecznej egzekucji
Zgodnie z ustawą Kodeks postępowania cywilnego:
Art. 824. § 1. PostÄ™powanie umarza siÄ™ w caÅ‚oÅ›ci lub części z urzÄ™du:
1) jeżeli okaże siÄ™, że egzekucja nie należy do organów sÄ…dowych;
2) jeżeli wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności sądowej albo gdy egzekucja ze względu na jej przedmiot lub na osobę dłużnika jest niedopuszczalna;
3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska siÄ™ sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
Umorzenie na podstawie pkt 3 nie pociÄ…ga za sobÄ… żadnych szczególnych skutków, przejawiajÄ…cych siÄ™ w uniemożliwieniu ponownego wszczÄ™cia egzekucji. Jeżeli w przyszÅ‚oÅ›ci stan majÄ…tkowy dÅ‚użnika poprawi siÄ™, egzekucja bÄ™dzie mogÅ‚a zostać przeprowadzona. ZÅ‚ożenie wniosku o jej wszczÄ™cie bÄ™dzie możliwe tak dÅ‚ugo, jak dÅ‚ugo roszczenie okreÅ›lone tytuÅ‚em wykonawczym siÄ™ nie przedawni. Co do zasady okres przedawnienia wynosi 10 lat od czasu umorzenia egzekucji, albowiem zgodnie z Kodeksem cywilnym:
Art. 125. § 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sÄ…du lub innego organu powoÅ‚anego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sÄ…du polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodÄ… zawartÄ… przed sÄ…dem albo przed sÄ…dem polubownym albo ugodÄ… zawartÄ… przed mediatorem i zatwierdzonÄ… przez sÄ…d, przedawnia siÄ™ z upÅ‚ywem lat dziesiÄ™ciu, chociażby termin przedawnienia roszczeÅ„ tego rodzaju byÅ‚ krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje Å›wiadczenia okresowe, roszczenie o Å›wiadczenia okresowe należne w przyszÅ‚oÅ›ci ulega przedawnieniu trzyletniemu.
W czasie prowadzenia egzekucji przedawnienie nie biegnie, a po jej zakoÅ„czeniu biegnie od nowa. Dlatego też roszczenie, o którym Pan wspomina, przedawni siÄ™ dopiero po 10 latach od umorzenia egzekucji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?