Przedawnienie zobowiązania a klauzula wykonalności
Pytanie:
"W roku 1999 i 2000 uzyskałem kredyty na prowadzona własna działalność gospodarczą, następnie w grudniu 2000 roku wszystkie umowy zostały mi wypowiedziane i banki wystąpiły z tytułami egzekucyjnymi do sądów o nadanie tym tytułom sądowych klauzuli wykonalności. Od jakiej daty należy liczyć okres przedawnienia moich zobowiązań wobec wierzycieli, czy od daty w którym zapada wyrok w danej sprawie o zapłatę, czy od daty kiedy powstało zobowiązanie spłaty długu, czy po okresie 10 lat wszystkie długi się umarza lub przedawniają?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie zobowiązania a klauzula wykonalności
Zakładamy, że bank uzyskał klauzulę wykonalności przed upływem przedawnienia trzech letniego od daty powstania zobowiązania. Jeśli w tym okresie bank wystąpił o nadanie klauzuli wykonalności to możemy mówić jedynie o przedawnieniu roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym.
Do roszczeń stwierdzonych bankowymi tytułami egzekucyjnymi nie ma zastosowania art. 125 § 1 kc – stanowiący o 10 letnim terminie przedawnienia od wydania orzeczenia sądu. Sąd nie wydaje orzeczenia stwierdzającego dane roszczenie, lecz nadaje tylko klauzulę wykonalności. Roszczenia banku przedawniają się w terminach przewidzianych dla roszczeń danego rodzaju – czyli 3 letnim.
Skoro wniosek o nadanie klauzuli przerywa bieg terminu przedawnienia, a nie jest orzeczeniem stwierdzającym roszczenie, to przedawnienie 3 letnie biegnie od daty nadania klauzuli wykonalności. Do tego czasu bank może skutecznie dochodzić swojego roszczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?