Przedstawiciel ustawowy dla ubezwłasnowolnionego

Pytanie klienta:

""Z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, iż sąd na wniosek przedstawiciela ustawowego może dokonać ubezwłasnowolnienia osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Jak ustalić przedstawiciela ustawowego? Jaka jest różnica przedstawicielem ustawowym a opiekunem prawnym?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego a nie kodeksem rodzinnym wniosek o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie może zgłosić między innymi jej przedstawiciel ustawowy. Zgodnie z kodeksem rodzinnym rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Jeśli dziecko jest pełnoletnie nie potrzebuje przedstawiciela ustawowego, chyba że jest ubezwłasnowolnione. Dla ubezwłasnowolnionego częściowo ustanawia się kuratora, który reprezentuje ubezwłasnowolnionego częściowo i zarządza jego majątkiem jeśli sąd tak postanowi. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się zaś opiekuna. Opiekunem powinien być małżonek lub rodzice.

Pojęcie opiekun prawny jest pojęciem w zasadzie zastępczym do pojęcia przedstawiciel ustawowy. Wskazać należy, że pojęcie opiekuna prawnego jest co do zasady pojęciem szerszym od pojęcia przedstawiciel ustawowy.