Przekroczenie terminu na złożenie zażalenia
Pytanie:
"Wniesiono zażalenie na decyzję sądu rejonowego podając błędnie adresata i tym samym błędnie wysyłając pismo do sądu okręgowego nadrzędnego wobec właściwego sadu rejonowego. Sąd rejonowy zażalenie odrzucił z powodu przekroczenia terminu. Pismo wysłano pocztą listem poleconym we właściwym terminie. Lecz sąd okręgowy przesłał je do sądu rejonowego już po upływie terminu. Czy ma zastosowanie w tym przypadku art.130 kpc?"
Odpowiedź prawnika: Przekroczenie terminu na złożenie zażalenia
Przytoczony w pytaniu przepis artykuÅ‚u 130 kodeksu postÄ™powanie cywilnego stanowi, iż „jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidÅ‚owego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczÄ…cy wzywa stronÄ™, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia lub uzupeÅ‚nienia go w terminie tygodniowym. Mylne oznaczenie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokÅ‚adnoÅ›ci nie stanowiÄ… przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie wÅ‚aÅ›ciwym. Po bezskutecznym upÅ‚ywie terminu przewodniczÄ…cy zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywoÅ‚uje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sÄ…du. Pismo poprawione lub uzupeÅ‚nione w terminie wywoÅ‚uje skutki od chwili jego wniesienia”.
Braki formalne pism procesowych są wynikiem niezachowania właściwych wymagań, przewidzianych ogólnie dla wszystkich pism procesowych lub dla szczególnego ich rodzaju. Art. 130 ma zastosowanie w razie takich braków formalnych, które uniemożliwiają nadanie pismu prawidłowego biegu, tj. wywołanie przez nie właściwych skutków procesowych zarówno w stosunku do sądu, jak i pozostałych podmiotów uczestniczących w postępowaniu. Za braki tego rodzaju należy uznać np. brak określenia strony pozwanej, jej adresu, określenia wartości przedmiotu sporu, zupełny brak okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie lub zarzutów apelacji i okoliczności je uzasadniających - nawet w przypadku, gdy sąd nie jest nimi związany, brak podpisu, pełnomocnictwa, odpisów pism procesowych - pozwu w liczbie odpowiadającej liczbie pozwanych.
Brakiem formalnym jest niedołączenie do pisma procesowego wymaganych ustawowo dokumentów.
Zgodnie z artykuÅ‚em 126 kodeksu postÄ™powania cywilnego każde pismo procesowe powinno zawierać – miÄ™dzy innymi - oznaczenie sÄ…du, do którego jest skierowane, imiÄ™ i nazwisko lub nazwÄ™ stron, ich przedstawicieli ustawowych i peÅ‚nomocników.
Z powyższego wynika, iż nie ma w opisanym przypadku zastosowania powyższy przepis. Problem zapewne „rozbija siÄ™” o to, czy rzeczywiÅ›cie dochowaÅ‚ Pan terminu na zÅ‚ożenie zażalenia. Skoro mowa o zażaleniu, to znaczy, iż zaskarżanym rozstrzygniÄ™ciem sÄ…du byÅ‚o postanowienie. ProszÄ™ przy tym pamiÄ™tać, iż zgodnie z artykuÅ‚em 395 kodeksu postÄ™powania cywilnego, paragraf 2 termin do wniesienia zażalenia jest tygodniowy i liczy siÄ™ od dorÄ™czenia postanowienia, a gdy strona nie zażądaÅ‚a w terminie przepisanym dorÄ™czenia postanowienia zapadÅ‚ego na rozprawie - od ogÅ‚oszenia postanowienia. Być może zatem termin rzeczywiÅ›cie zostaÅ‚ przekroczony. W zaskarżanym postanowieniu musiaÅ‚o być zawarte pouczenie co do sposobu zÅ‚ożenia zażalenia, toteż niewÅ‚aÅ›ciwie skierowane zażalenie nie wywoÅ‚aÅ‚o skutków z winy samego zażalajÄ…cego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?