Przekształcenie spółki a niepodzielony zysk
Pytanie:
"Spółka akcyjna (3 akcjonariuszy - osoby fizyczne) zamierza przekształcić się w spółkę jawną. Posiada środki trwałe wartości księgowej 800 tys., brak należności i zobowiązań, oraz fundusz akcyjny 500 tys. i kapitał rezerwowy utworzony z zysku w poprzednich latach w wysokości 300 tys. Czy po przekształceniu w spółkę jawną powstanie jakikolwiek obowiązek podatkowy wynikający z przejęcia majątku S.A. przez udziałowców spółki jawnej - osoby fizyczne, w szczególności postawienia do ich dyspozycji kapitału rezerwowego S.A.?"
Odpowiedź prawnika: Przekształcenie spółki a niepodzielony zysk
Jak stwierdzono w postanowieniu Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta z 17 marca 2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. PD-1/423-1/05): „W związku z zamiarem przekształcenia się Spółki z o.o. w Spółkę jawną u wspólników spółki z o.o., którzy z dniem przekształcenia staną się wspólnikami spółki jawnej, na dzień przekształcenia powstanie przychód z tytułu wartości udziałów wynikających z niepodzielonych zysków w spółce z o.o. jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych. (…) Reasumując na dzień przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną powstanie u wspólników dochód z udziału w zyskach spółki z o.o. równy wartości niepodzielonych zysków spółki z o.o., od którego należy odprowadzić podatek w wysokości 19%.” Zdaniem urzędu „podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie otrzymany należy uważać taki dochód, którym podatnik (wspólnik) może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub postawiony do dyspozycji. W momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną niepodzielone zyski spółki z o.o. przechodzą na wspólników spółki jawnej, a więc są postawione do ich dyspozycji. Niepodzielone zyski, jako dochody wspólników z udziału w zyskach spółki z o.o., stanowią w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o.”. Dochód ten, zgodnie z art. 30a ust. 1pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest opodatkowany według zryczałtowanej stawki 19%. Płatnikiem tego podatku jest spółka jawna. Powinna pobrać go i przekazać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby (płatnika) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek, przesyłając równocześnie deklarację PIT-8A. Oczywiście zasadę wyrażoną przez urząd można odpowiednio stosować do przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę jawną.
Kwestia, czy na dzień przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę jawną powstanie u wspólników przychód z tytułu wartości udziałów wynikających z niepodzielonych zysków w spółce kapitałowej, była przedmiotem wymiany podglądów w literaturze. W „Rzeczpospolitej” z 30 grudnia 2004 r. Piotr Zygmunt Ćwik i Przemysław Żak wyrazili pogląd, że taki zysk nie będzie u wspólników przychodem z kapitałów pieniężnych (nie będzie więc w ogóle opodatkowany), gdyż przy przekształceniu spółki nie dochodzi do jej likwidacji. Nie wystąpi zatem przychód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej). Z opinią tą nie zgodził się Marcin Jamroży w „Rzeczpospolitej” z 6 stycznia 2005 r., który uznał ją za zbyt ryzykowną. Jego zdaniem u wspólników powstanie z tego tytułu dochód i będzie on opodatkowany.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?