Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Pytanie:

"Prowadzimy od 10 lat spółkę cywilną 2-osobową. Aktualnie chcemy przekształcić naszą spółkę cywilną w spółkę z o.o. Z tego co się dowiedzieliśmy - to nasza spółka z o.o. będzie miała nowy numer nip. Półtora roku temu na spółkę cywilną kupiliśmy samochód osobowy i odliczyliśmy 60% podatku VAT - 6.000zł. - Czy w związku z tym że spółka z o.o. będzie miała nowy numer nip - będziemy musieli zwrócić 3/5 podatku VAT odliczonego od tego samochodu? (korekta w VAT -7). Czy w związku z przekształceniem - będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy i podatek VAT od inwentury na dzień przekształcenia?"

Odpowiedź prawnika: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.

Przepisy kodeks spółek handlowych dopuszczają możliwość przekształcenia spółek osobowych (w tym również spółki cywilnej) w kapitałowe spółki prawa handlowego (w tym w społkę z o.o.).

W zakresie przepisów prawa podatkowego należy przede wszystkim wskazać, iż zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowiści prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki.

Zatem pomimo, iż spółka z o.o. będzie posługiwała się własnym numerem NIP, to w zakresie podatkowym będzie ona następcą prawnym spółki cywilnej. Dlatego nie wystąpi konieczność korygowania VAT odliczonego od środka trwałego (samochodu) nabytego przez spółkę cywilną.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli m.in. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Zatem w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową nie ustala się dochodu na dzień likwidacji spółki cywilnej. Dotychczasowa działalność gospodarcza prowadzona przez spółkę cywilną jest bowiem kontynuowana przy wykorzystaniu tych samych składników majątku przez jej następcę prawnego (spółkę z o.o.). Z tych też względów nie powinno się stosować przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania przy likwidacji działalności. Faktycznie bowiem nie dochodzi do likwidacji działalności, a jedynei do przekształcenia.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika