Przelew z konta wspólnego na własne a darowizna

Pytanie:

Moja babcia (91lat), wdowa od wielu lat, zmarła w lutym br. Został po niej notarialny testament w którym zapisała wszystko na swoją córkę, wdowę od 2006 roku. Pieniądze babci na koncie w dniu śmierci to około 10 tys. PLN. Dochodzi tu kwestia konta babci. Było to konto wspólne córki, czyli mojej mamy oraz babci. Przychodziła tam emerytura babci. Mama pobierała z tego konta pieniądze, przy czym w latach 2006, 2008 przelała z konta wspólnego na swoje drugie konto dwie sumy przekraczające 10 tys. PLN. Jedna to dyspozycja babci a druga mojej mamy. Wszystkie pobrania szły na pokrycie potrzeb życiowych babci i mojej mamy lub założenie lokat. Czy przelewy wspomniane w opisie sytuacji powinny być zgłoszone w US? Jeżeli tak, to jakie mogą być konsekwencje (chodzi tu o wysokość kary) i co należy zrobić, by w miarę gładko przejść przez US. Czy można to zrobić w trakcie rozliczania się z US w ramach zamykania kwestii spadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przy ustaleniu czy pomiędzy osobami bliskimi dochodziło do przesunięć majątkowych, które możnaby traktować jako darowizny, decyduje przede wszystkim wola stron. Jeśli intencją dokonania przelewu środków z jednego rachunku na inny było wzbogacenie córki kosztem majątku matki, to mamy do czynienia z darowizną i taka darowizna powinna była być zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeśli takiej intencji nie było, a środki zostały wydatkowane na bieżące potrzeby matki i córki prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, to należy stwierdzić, że do darowizn nie dochodziło.

Jeśli były darowizny i darowizny te na przestrzeni pięciu lat przekraczały kwotę 9.637 zł to należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenia tych darowizn (na drukach SD-3) wraz z dokumentem tzw. czynnego żalu, który pozwoli uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej. Naczelnik urzędu skarbowego w decyzji określi wysokość podatku od darowizn i podatek będzie płatny w terminie 14 dni od dnia odręczenia decyzji. Sprawa ta nie ma związku z rozliczeniem się z tytułu spadku i powinna być załatwiona oddzielnie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • 16.3.2009

  Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • 14.9.2018

  Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 27.7.2017

  Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?

  Konto podatnika na Portalu Podatkowym stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji (...)