Przelew z konta wspólnego na własne a darowizna
Pytanie:
"Moja babcia (91lat), wdowa od wielu lat, zmarła w lutym br. Został po niej notarialny testament w którym zapisała wszystko na swoją córkę, wdowę od 2006 roku. Pieniądze babci na koncie w dniu śmierci to około 10 tys. PLN. Dochodzi tu kwestia konta babci. Było to konto wspólne córki, czyli mojej mamy oraz babci. Przychodziła tam emerytura babci. Mama pobierała z tego konta pieniądze, przy czym w latach 2006, 2008 przelała z konta wspólnego na swoje drugie konto dwie sumy przekraczające 10 tys. PLN. Jedna to dyspozycja babci a druga mojej mamy. Wszystkie pobrania szły na pokrycie potrzeb życiowych babci i mojej mamy lub założenie lokat. Czy przelewy wspomniane w opisie sytuacji powinny być zgłoszone w US? Jeżeli tak, to jakie mogą być konsekwencje (chodzi tu o wysokość kary) i co należy zrobić, by w miarę gładko przejść przez US. Czy można to zrobić w trakcie rozliczania się z US w ramach zamykania kwestii spadku?"
Odpowiedź prawnika: Przelew z konta wspólnego na własne a darowizna
Przy ustaleniu czy pomiędzy osobami bliskimi dochodziło do przesunięć majątkowych, które możnaby traktować jako darowizny, decyduje przede wszystkim wola stron. Jeśli intencją dokonania przelewu środków z jednego rachunku na inny było wzbogacenie córki kosztem majątku matki, to mamy do czynienia z darowizną i taka darowizna powinna była być zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeśli takiej intencji nie było, a środki zostały wydatkowane na bieżące potrzeby matki i córki prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, to należy stwierdzić, że do darowizn nie dochodziło.
Jeśli były darowizny i darowizny te na przestrzeni pięciu lat przekraczały kwotę 9.637 zł to należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenia tych darowizn (na drukach SD-3) wraz z dokumentem tzw. czynnego żalu, który pozwoli uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej. Naczelnik urzędu skarbowego w decyzji określi wysokość podatku od darowizn i podatek będzie płatny w terminie 14 dni od dnia odręczenia decyzji. Sprawa ta nie ma związku z rozliczeniem się z tytułu spadku i powinna być załatwiona oddzielnie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?