Przelewy między małżonkami

Pytanie:

"Jako osoba fizyczna prowadząca działalność chciałbym zastosować rozwiązanie, że przelewy z tytułu faktur z tejże działalności będą przychodziły na konto, którego żona jest właścicielem, a ja pełnomocnikiem. Tytuły przelewów oczywiście adresowane na mnie/firmę. Nie chciałbym sytuacji, aby były interpretowane błędnie jako jej dochód. Nadmienię, że dochody żony nie są w ogóle związane z moją firmą - pracuje w innej instytucji, rozliczamy się oddzielnie i mamy rozdzielność majątkową. Poza tym, jak traktowane są załóżmy przez urząd skarbowy sytuacje, kiedy ze swojego konta (prywatnego lub firmowego) robię przelewy/wpłaty na konto żony? Chyba jest to całkowicie normalna sytuacja gospodarstwa domowego i te przelewy nie mogą być traktowane jako jej dochód czy darowizna i podlegać opodatkowaniu? Czy powyższe sposoby dokonywania przelewów/wpłat nie rodzą dla żony konsekwencji podatkowych lub innych?"

Odpowiedź prawnika: Przelewy między małżonkami

W przypadku gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, należy ostrożnie podchodzić do przelewów między rachunkami bankowymi małżonków, a tym bardziej przyjmowania przez jednego małżonka wpływów należnych drugiemu małżonkowi. Takie sytuacje mogą być bowiem interpretowane jako pożyczki lub darowizny między małżonkami (w przypadku rozdzielności każdy z nich ma majątek osobisty), a to wiąże się z koniecznością zapłaty podatków - czy to od czynności cywilnoprawnych, czy od spadków i darowizn.

Oczywiście małżonkowie z mocy prawa są zobowiązani przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, stąd jeśli te przelewy/wpływy są w wymiarze pozwalającym przypuszczać, że środki były zużyte na potrzeby rodziny, to organy podatkowe nie powinny tego kwestionować. Jeśli jednak przepływy będą znaczne, może to być kwestionowane.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika