Przelewy między małżonkami
Pytanie:
"Jako osoba fizyczna prowadząca działalność chciałbym zastosować rozwiązanie, że przelewy z tytułu faktur z tejże działalności będą przychodziły na konto, którego żona jest właścicielem, a ja pełnomocnikiem. Tytuły przelewów oczywiście adresowane na mnie/firmę. Nie chciałbym sytuacji, aby były interpretowane błędnie jako jej dochód. Nadmienię, że dochody żony nie są w ogóle związane z moją firmą - pracuje w innej instytucji, rozliczamy się oddzielnie i mamy rozdzielność majątkową. Poza tym, jak traktowane są załóżmy przez urząd skarbowy sytuacje, kiedy ze swojego konta (prywatnego lub firmowego) robię przelewy/wpłaty na konto żony? Chyba jest to całkowicie normalna sytuacja gospodarstwa domowego i te przelewy nie mogą być traktowane jako jej dochód czy darowizna i podlegać opodatkowaniu? Czy powyższe sposoby dokonywania przelewów/wpłat nie rodzą dla żony konsekwencji podatkowych lub innych?"
Odpowiedź prawnika: Przelewy między małżonkami
W przypadku gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, należy ostrożnie podchodzić do przelewów między rachunkami bankowymi małżonków, a tym bardziej przyjmowania przez jednego małżonka wpływów należnych drugiemu małżonkowi. Takie sytuacje mogą być bowiem interpretowane jako pożyczki lub darowizny między małżonkami (w przypadku rozdzielności każdy z nich ma majątek osobisty), a to wiąże się z koniecznością zapłaty podatków - czy to od czynności cywilnoprawnych, czy od spadków i darowizn.
Oczywiście małżonkowie z mocy prawa są zobowiązani przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, stąd jeśli te przelewy/wpływy są w wymiarze pozwalającym przypuszczać, że środki były zużyte na potrzeby rodziny, to organy podatkowe nie powinny tego kwestionować. Jeśli jednak przepływy będą znaczne, może to być kwestionowane.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?