Przeliczenie emerytury

Pytanie:

"Co to znaczy kiedy ZUS odmawia przeliczenia świadczenia emerytalnego, gdyż jak twierdzi ZUS wskaźnik wymiaru jest niższy od ustalonego poprzednio?"

Odpowiedź prawnika: Przeliczenie emerytury

Pytanie nie jest do końca jasne, zajmiemy się zatem zagadnieniem przeliczenia wyjaśniając, kiedy jest ono dokonywane i na jakich zasadach. Sporo zmian w zakresie waloryzacji wprowadziła ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Tym samym aktem wprowadzono nową regulację dotyczącą przeliczania świadczeń emerytalno-rentowych. Już z uwzględnieniem powyższych przepisów emerytury i renty podlegają okresowej waloryzacji od 1 marca roku kalendarzowego następującego po roku kalendarzowym, w którym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie od roku kalendarzowego, w którym była przeprowadzona ostatnio waloryzacja, wynosi co najmniej 105,0%. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację.

Waloryzacja obejmuje emerytury i renty przyznane przed terminem waloryzacji.

Jeżeli przez okres dwóch lat kalendarzowych następujących po roku kalendarzowym, w którym przeprowadzono ostatnią waloryzację, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie od roku kalendarzowego, w którym była przeprowadzona ostatnio waloryzacja, nie osiągnął co najmniej 105,0% - waloryzacje przeprowadza się od 1 marca następnego roku kalendarzowego.

Pierwsza waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych z zastosowaniem nowych zasad zostanie przeprowadzona od 1 marca roku kalendarzowego następującego po roku kalendarzowym, w którym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w stosunku do roku 2003 wyniesie co najmniej 105,0%. Wskaźnik waloryzacji jest równy co najmniej wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie od roku kalendarzowego, w którym przeprowadzono ostatnią waloryzację, do roku poprzedzającego termin waloryzacji, z uwzględnieniem realnego przeciętnego wynagrodzenia.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji ponad wskaźnik cen jest przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Jeżeli Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych w terminie 14 dni od dnia przekazania przez Radę Ministrów propozycji zwiększenia uzgodni zwiększenie wskaźnika ponad wskaźnik cen, zwiększenie wskaźnika podlega ogłoszeniu w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w drodze komunikatu ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Rada Ministrów przekazuje Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji nie później niż do dnia 31 października roku poprzedzającego waloryzację. Jeżeli nie nastąpi uzgodnienie stanowiska Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno- Gospodarczych, Rada Ministrów w terminie 7 dni od zakończenia negocjacji w Komisji określa, w drodze rozporządzenia, zwiększenie wskaźnika waloryzacji ponad wskaźnik cen.

 

Jeżeli natomiast chodzi o przeliczenie, to emerytury i renty przysługujące na podstawie ustawy, które zostały obliczone od kwoty bazowej stanowiącej mniej niż 100% przeciętnego wynagrodzenia, podlegają przeliczeniu. Przeliczenie emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy polega na ponownym obliczeniu świadczenia od określonej kwoty bazowej. Przeliczenie renty rodzinnej polega na ponownym jej obliczeniu jako odpowiedniego procentu świadczenia (przeliczonego), które przysługiwałoby zmarłemu. Dla świadczeń przysługujących emerytom i rencistom urodzonym przed 1 stycznia 1930 r. podwyższa się kwotę bazową:
od 1 marca 2005 r. do:

  • 96,5% przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania,

od 1 marca 2006 r. do:

  • 100% przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania.

Dla świadczeń przysługujących emerytom i rencistom urodzonym po 31 grudnia 1929 r. podwyższa się kwotę bazową:
od 1 marca 2007 r. do:

  • 94,5% przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania,

od 1 marca 2008 r. do:

  • 96 % przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania,

od 1 marca 2009 r. do:

  • 98 % przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania,

od 1 marca 2010 r. do:

  • 100 % przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania.

Przeliczona emerytura i renta podlega podwyższeniu w ramach waloryzacji przypadających do dnia, od którego przysługuje prawo do świadczenia w przeliczonej wysokości, a jeżeli wypłata była wstrzymana - z uwzględnieniem waloryzacji przypadających w okresie do dnia jej wznowienia. Emerytury i renty przelicza się z urzędu, a jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana - po jej wznowieniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • natalia 2016-01-16 09:49:56

    Dzwonię od tygodnia do ZUS na info i nic ten telefon jest dla kogo?.Człowiek nie na dostępu do urzędnika czego ONI się boją tego starego emeryta?ZUS to jest zakłd pod szczegulnym nadzorem,

  • Emerytka 2014-01-28 21:04:16

    Przeszłam na wczesniejszą emeryture i na m-c przed ukonczeniem 60 lat zwróciłam się do ZUS o przeliczenie .Odpowiedz odmowna brak podstaw. Za jakiś czas w rozmowie ze znajomą dowiedziałam się,ze dostałam odpowiedz odmowną bo nie napisałam ze ukonczyłam lata (jak by to nie wynikało z dokumentów??)Zrobiłam wniosek ponowny w listopadzie i ZUS przeliczył emeryturę tylko od listopada a lata ukończyłam w marcu. Nie dostałam wyrównania za 8 m-cy tj brak w moim budżecie ok2 tys. Zrobiłam odwołania-odmowa oczywiście,bo Zus tylko działa "na wniosek"a nie z Urzędu.Kazdy emeryt który o tym nie wie traci.ILe mamy emerytów w Polsce?w tem sposób ZUS się bogaci na niewiedzy emerytów. Napisałam ponownie odwołanie do Sądu i czekam.A jak bedzie decyzja odmowna? to gdzie się mam odwołac? do Pana Boga pewnie.

  • weda 2013-05-17 16:30:39

    Witajcie i ja mam zapytanie.Z Traktatu o Sąsiedztwie Niemcy-Polska.wróciliśmy pod naciskiem do kraju \.Państwo Niemieckie dla tych osób wpłaciło pieniądze i to nie duże.Wiszą mi 4 lata i jak na to powinien zareagować ZUS-.Czy należało by mi się przeliczenie,po najmniejszeym % składkowym,czy zwrócic się do ZUS-u i czekać na ich negatywną odpowiedż.Pomóżcie,szkoda tych lat a w końcu P nstwo zobowiązało się o pomocy a my zostaliśmy rzuceni na pastwę losu.Pozdrawiam.

  • Przyszła emerytka 2011-08-21 11:21:04

    Witam serdecznie, zgłaszam się do Państwa z następującą kwestią: złożyłam dokumenty w celu otrzymania przyspieszonej emerytury (data złożenia dokumentów to kwiecień 2011). W tym czasie, zgodnie z obowiązującymi zasadami zrezygnowałam z pracy. Czekam na decyzję już prawie 6 miesięcy... Mój największy problem w tej chwili to mimo wszystko zdrowie - w najbliższym czasie muszę wybrać się do specjalistów. Jak wygląda sprawa z moim ubezpieczeniem? Od 6 miesięcy, ponieważ nie pracuję to i nie płacę składek. RMUA też nie będę w stanie okazać. Z drugiej strony emerytką też jeszcze nie jestem. Proszę o informację dziękuję i pozdrawiam

  • Emeryt 2011-06-08 05:17:40

    Do kogo mogę złożyć skargę na opieszałość Zusu 22.04.2011 roku złożyłem pismo o ponowne przeliczenie emerytury. i Pani w okienku odpowiedziała , że ZUS odpowie w terminie 30 dni dziś mija prawie trzy tygodnie po terminie i nie mam , żadnej wieści na ten temat. Czy szanowny ZUS ma wszystkich petentów w d czy na nich nie ma już prawa?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika