Przełożenie terminu rozprawy
Pytanie:
"Mam sprawę o podział majątku z moją byłą żoną, czy mogę zwrócić się pisemnie do sądu o przełożenie sprawy majątkowej ponieważ potrzebuję więcej czasu na zgromadzenie niezbędnych materiałów? Przyczyną tego jest też to, iż przeprowadzałem się kilkakrotnie w ostatnich 10 latach i część dokumentów uległo zagubieniu i muszę je odtworzyć lub wyszukać w różnych miejscach, również w ostatnim czasie chorowałem i musiałem chodzić na zabiegi co spowodowało, że miałem mniej czasu na zgromadzenie tych materiałów. Czy sąd przychyli się do mojej prośby?"
Odpowiedź prawnika: Przełożenie terminu rozprawy
Posiedzenia sądowe wyznacza przewodniczący z urzędu, ilekroć wymaga tego stan sprawy. Sąd nawet na zgodny wniosek stron może odroczyć posiedzenie tylko z ważnej przyczyny. Odroczenie posiedzenia może nastąpić zarówno z urzędu, jak i na wniosek; przyczyny w obu wypadkach muszą być uznane przez sąd za ważne.
Ważne przyczyny to takie, których nieuwzględnienie prowadziłoby do naruszenia zasadniczych założeń postępowania (np. dążenia do ugodowego załatwienia sprawy, wykrycia prawdy w procesie, równości stron w procesie), a w konsekwencji przeważnie do takich uchybień procesowych, które mogłyby być podstawą zaskarżenia. Ważne przyczyny mogą powstać zarówno po stronie sądu (np. udział w posiedzeniu sędziego podlegającego wyłączeniu, choroba sędziego, konieczność zwrócenia się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym), jak i uczestników postępowania (np. ich choroba, przerwa w komunikacji, przejściowe trudności spowodowane klęską żywiołową). Przyczyną odroczenia posiedzenia może być również sytuacja, jaka powstaje w związku z tokiem procesu (np. koniecznością przeprowadzenia dowodów).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?