Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. W związku z powyższym, do skutecznego przeniesienia konieczne jest spełnienie łącznie 3 przesłanek:
-
zgoda dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony;
-
zasięgnięcie opinii organu prowadzącego szkołę, w której nauczyciel ma być zatrudniony;
-
przeniesienie nauczyciela przez dyrektora szkoły, w której ma być on zatrudniony.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zostały spełnione tylko dwie z w/w przesłanek: zgoda dyrektora szkoły, w której nauczyciel pracuje, opinia (negatywna) organu prowadzącego szkołę, w której nauczyciel ma być zatrudniony, w związku z czym przeniesienie nie jest skuteczne.
Przeniesienie nauczyciela mianowanego na jego własną prośbę nie powoduje ani rozwiązania, ani wygaśnięcia stosunku pracy (zmienia się tylko pracodawca), zachowane zostaje zatem źródło egzystencji z tytułu zatrudnienia.
W związku z powyższym, bez wyraźnego aktu przeniesienia przez dyrektora szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, szkoła, w której obecnie nauczyciel pracuje jest nadal jego pracodawcą.