Przeniesienie praw rodzicielskich na teściów

Pytanie klienta:

""Żona żąda rozwodu i zgadza się na moje warunki tj. pozbawienie praw rodzicielskich, orzeczenie rozwodu z jej winy i brak roszczeń majątkowych. Z racji miejsca pracy poza miejscem zamieszkania opiekę nad dzieckiem sprawują teściowie. Jak przenieść prawa rodzicielskie z żony na teściową. Czy ja też muszę zrzec się opieki np. na rzecz teścia?""

Odpowiedź prawnika:

Przedstawienie przez Pana warunków rozwodowych i ich wstępna akceptacja przez małżonkę nie oznacza jednak, że sąd orzecze rozwód zgodnie z Pańskim wnioskiem. To sąd ostatecznie decyduje o władzy rodzicielskiej rodziców nad dzieckiem, badając dokładnie sytuację dziecka, gdyż jego dobro jest tutaj najważniejsze. Jeżeli sąd w wyroku rozwodowym rzeczywiście pozbawi władzy rodzicielskiej Pana małżonkę, całość praw rodzicielskich przejdzie na Pana. Nie musi Pan zrzekać się wówczas swojej władzy rodzicielskiej, choć może Pan to zrobić. Należy pamiętać, że zrzekając się władzy rodzicielskiej pozbawia się Pan całkowicie możliwości kształtowania życia dziecka i możliwości wychowywania go.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.