Przepisanie spadku po zmarłej żonie na syna
Pytanie:
"Po śmierci mamy ojciec chce przepisać dom na jednego z synów. Spadek po żonie ojca sądownie przyjęli: mąż, syn1 i syn2 po 1/3. Nie było podziału majątku. Czy ojciec może notarialnie przepisać swój majątek [dom] oraz swoją część spadku na jednego z synów?"
Odpowiedź prawnika: Przepisanie spadku po zmarłej żonie na syna
Ponadto, ojciec może darować synowi swój udział spadkowy. Takie zbycie następuje bez konieczności uzyskania zgody pozostałych spadkobierców. Główna różnica pomiędzy zbyciem udziału w konkretnym przedmiocie spadkowym a zbyciem udziału w spadku polega na tym, że w wyniku zbycia udziału spadkowego Pana ojciec rozporządza wszystkimi swoimi prawami i obowiązkami wynikającymi z dziedziczenia (a nie np. udziałem w przedmiocie X czy w przedmiocie Y) i przestaje być traktowany jak spadkobierca. W jego miejsce, w całość praw i obowiązków wchodzi syn, na rzecz którego dokonał on zbycia. Zbycie spadku zostało bardziej szczegółowo omówione w poradzie: Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy
Kolejną możliwością jest dokonanie działu spadku. Po dokonaniu działu ojciec może swobodnie rozporządzać przedmiotami jak i udziałami w przedmiotach, które mu przypadły w wyniku działu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?