Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Pytanie klienta:

""Co może przerwać bieg zasiedzenia nieruchomości? Czy po ustaniu przyczyny przerwania czas zasiedzenia liczy się od nowa? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, do przerwania biegu terminu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o przerwaniu biegu przedawnienia roszczeń. Oznacza to, że przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości następuje przez: - każdą czynność przed sądem właściciela nieruchomości, podjętą w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia prawa własności; taką czynnością może być np. powództwo windykacyjne właściciela, powództwo właściciela, wytoczone na podstawie art.189 kpc, o ustalenie, że to on, a nie samoistny posiadacz jest właścicielem nieruchomości, wniosek właściciela o wpis do księgi wieczystej ostrzeżenia o usunięcie niezgodności ze stanem prawnym, gdy posiadacz samoistny błednie został wpisany jako właściciel; przerwa biegu zasiedzenia następuje od chwili wniesienia pozwu, - uznanie przez samoistnego posiadacza,że prawo własności nieruchomości przysługuje rzeczywistemu właścicielowi. Po przerwie zasiedzenie biegnie na nowo od momentu ponownego objęcia rzeczy w posiadanie samoistne.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.