Nieprawidłowe protokołowanie
Pytanie:
"Podczas przesłuchania informacyjnego w sądzie w sprawie o podział majątku dorobkowego byłych małżonków powinno protokołować się pełną odpowiedź przesłuchiwanego świadka czy uczestnika postępowania jeśli odpowiada na temat pytania. Czy nie protokołowanie pełnego zdania/ pełnej odpowiedzi, które wówczas zmieniają sens czy okoliczności odpowiedzi na pytanie przewodniczącego czy pełnomocnika podczas przesłuchania, pomimo wyraźnego zwrócenia uwagi aby Sąd zaprotokołował pominiętą część odpowiedzi, a Sąd tego nie robi i w sposób wyraźny nie chce tego uczynić - to do jakiego typu naruszeń można takie zachowanie przewodniczącego zaliczyć i czy naruszenie takie powoduje nieważność czynności prawnej na którą można się odwołać."
Odpowiedź prawnika: Nieprawidłowe protokołowanie
Nieprawidłowe protokołowanie nie powoduje, że dane zeznania są bezwzględnie nieważne, niemniej jednak strona może na warunkach opisanych poniżej kwestionować ustalenia sądu oparte na nieprawidłowo zaprotokołowanych wypowiedziach. Fakt protokołowania wypowiedzi jednej ze stron w sposób zmieniający sens wypowiedzi tej strony może mieć znaczenie w sytuacji, gdy na takich wypowiedziach sąd oprze swoje rozstrzygnięcie i strona będzie mogła wykazać, że w przypadku gdyby zaprotokołowano wypowiedź właściwie, ustalenia sądu powinny być inne. Zgodnie z art. 160 kpc strona może żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu jednak, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia. Jeżeli więc przewodniczący wydał zarządzenie odmawiające sprostowania protokołu, może Pan odwołać się do sądu. Jeżeli jednak skład sądu jest jednoosobowy, Pana odwołanie będzie rozpatrywała personalnie ta sama osoba. Jeżeli sędzia całkowicie ignoruje Pana wnioski, może Pan wnieść zastrzeżenie do protokołu. W takiej sytuacji można (o ile zwróciło się uwagę sądu na te uchybienia i wniosło o wpisanie zastrzeżenia w trybie art. 162 kpc do protokołu) wnosząc apelację podnieść zarzuty dotyczące nieprawidłowego postępowania sędziego. Pamiętać bowiem należy, że zgodnie ze wskazanym wyżej przepisem strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu.
Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu, albo że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy. Jeżeli więc sąd ignoruje Pana wnioski o sprostowanie bądź o uzupełnienie protokołu (taki wniosek również powinien być zaprotokołowany) należy wnieść zastrzeżenie do protokołu w trybie art. 162 kpc, wskazując, że sąd zignorował Pana wniosek o sprostowania bądź uzupełnienie protokołu i zacytować brzmienie wypowiedzi, o której sprostowanie/uzupełnienie Pan wnosił. Zastrzeżenie takie należy wnieść za każdym razem, gdy sąd postępuje błędnie. Brak takiego zastrzeżenia powoduje, ze strona nie może powołać się na te błędy wnosząc apelację.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?