Przesłuchanie świadka za granicą

Pytanie:

"Na podstawie umowy przelewu powierniczego wierzytelności niemiecki przedsiębiorca z siedzibą w Niemczech zlecił mi windykację zaliczek wpłaconych przez niego polskiemu przedsiębiorcy, który nie wywiązał się z umowy i nie dostarczył towaru a zaliczek nie zwrócił. Uzyskałem prawomocny nakaz zapłaty jednak szybko komornik poinformował mnie, ze postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne, przedsiębiorca ma już kilka spraw w prokuraturze a majątek przepisał na współmałżonka. W takiej sytuacji ów niemiecki przedsiębiorca jest gotów wysłać do polskiej prokuratury właściwej dla siedziby dłużnika zawiadomienie o podejrzeniu oszustwa. Napisałbym mu to zawiadomienie, ale czy jest możliwość, aby został on w charakterze świadka przesłuchany w Niemczech (może w konsulacie, w ambasadzie), czy jednak będzie musiał przyjechać do Polski aby złożyć zeznania?"

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie świadka za granicą

Przesłuchanie świadka w postępowaniu karnym musi się odbywać z zachowaniem określonych rygorów. Przepisy kodeksu postępowania karnego przewidują (art. 177 § 1a), iż przesłuchanie świadka może nastąpić przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość. Dopuszcza się zastosowanie tego przepisu także wówczas, gdy świadek przebywa za granicą. Jednakże przeprowadzenie takiej czynności wymaga zaangażowania sądu obcego. Polski sąd (prokurator) musiałby wystąpić w drodze tzw. pomocy prawnej do sądu (prokuratora) niemieckiego z wnioskiem o przeprowadzenie czynności. Gdyby sąd (prokurator) niemiecki wyraził zgodę, świadek musiałby stawić się do tamtejszego sądu (prokuratury), a następnie można by przeprowadzić przesłuchanie na odległość (oczywiście przy użyciu urządzeń technicznych przygotowanych przez organ niemiecki, a nie urządzeń prywatnych). Tak złożone zeznania świadka są traktowane tak samo, jakby zostały złożone bezpośrednio przed sądem polskim.

Inną możliwością jest zwrócenie się przez sąd polski (prokuratora polskiego) do sądu niemieckiego (prokuratora niemieckiego) z wnioskiem o przesłuchanie świadka i przesłanie protokołu przesłuchania. Pytania formułuje sąd polski i przesyła wraz z wnioskiem.

Jeżeli przedsiębiorca, o którym mowa w opisie sytuacji, posiada obywatelstwo polskie, może także zostać przesłuchany w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub konsularnym. Także i w tym przypadku pytania formułuje sąd polski, a protokół czynności jest przesyłany do tego sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika