Przesłuchanie z udziałem psychologa
Pytanie:
"Czternastoletni syn był przesłuchiwany na Policji mając status pokrzywdzonego i to przez znaczną część czasu bez psychologa, w obecności innych tam pracujących i ciągle wchodzących do pokoju innych policjantów korzystających tam z kserokopiarki. W następstwie tego przesłuchania syn został skierowany na badanie przez tego biegłego, które polegało na wypełnieniu 1 testu. Jest to niezgodne z ustawą i czy wobec tego można domagać się od Policji odszkodowania? Jeśli tak, to w jaki sposób (może sankcje finansowe coś zdziałają wobec takiego traktowania poszkodowanych)? Ponadto czy można się zwrócić do policji o zwrot kosztów za uczestniczenie w czynnościach prowadzonego postępowania przygotowawczego? Czy biegły powołany przez prokuraturę do małoletniego winien zadbać o zminimalizowanie stresu? Czy nie mógł przywieźć z sobą "narzędzi badawczych", by dziecku oszczędzić stresu i jeżdżenia?"
Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie z udziałem psychologa
Zgodnie z art. 185 a § 1 kodeks postępowania karnego w sprawach o przestępstwa określone w rozdziałach XXV (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności)i XXVI (przestępstwa przeciwko opiece i rodzinie) Kodeksu karnego pokrzywdzonego, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, przesłuchuje się w charakterze świadka tylko raz, chyba że wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania, lub zażąda tego oskarżony, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego. Przesłuchanie przeprowadza sąd na posiedzeniu z udziałem biegłego psychologa. Prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego mają prawo wziąć udział w przesłuchaniu. Przedstawiciel ustawowy lub osoba sprawująca stałą pieczę nad pokrzywdzonym, który jest małoletni lub ubezwłasnowolniony, ma prawo również być obecna przy przesłuchaniu, jeżeli nie ogranicza to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego. Jak wynika z przytoczonych przepisów udział biegłego w sprawach o ww. przestępstwa jest obowiązkowy. Brak udziału biegłego psychologa w takich sprawach stanowi naruszenie prawa procesowego i, jeśli miało wpływ na wynik sprawy to może ono stanowić podstawę do uchylenia wydanego orzeczenia.
Jeśli postępowanie w którym syn był przesłuchiwany nie dotyczy przestępstw o których mowa w zacytowanym powyżej art. 185 a, przesłuchanie z udziałem biegłego psychologa przeprowadza się, jeśli zarządzi o tym sąd lub prokurator, gdy istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń. Brak takiego zarządzenia nie jest jednak uchybieniem jeżeli nie zachodzą wątpliwości co do stanu psychicznego osoby przesłuchiwanej
Przeprowadzenie czynności przesłuchania przez policjantów powinno się odbyć z poszanowaniem godności osoby przesłuchiwanej. Jeśli Pani zdaniem sposób przeprowadzenia tego postępowania naruszył tą normę należy zgłosić te nieprawidłowości przełożonemu osób przesłuchujących oraz prokuratorowi prowadzącemu lub nadzorującemu postępowanie.
Ogólne informacje o uzyskaniu odszkodowania za szkodę na osobie i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę można znaleźć w artykule pt.:
Co to jest szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia
Podejmowanie czynności przez psychologa reguluje ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Jeśli Pani zdaniem zachowanie biegłego nie spełniało odpowiednich standardów, radzimy zasygnalizowanie tego prokuratorowi prowadzącemu i nadzorującemu postępowanie. Możliwe jest również Regionalnemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej psychologów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?