Przestępstwo łapówkarstwa

Pytanie:

"Kto jest funkcjonariuszem publicznym w myśl art. 229 kodeksu karnego par. 1? Czy inkasent za prąd jest funkcjonariuszem publicznym? Inkasent za prąd doniósł do prokuratury, że chciałem go przekupić żeby napisał mi mniejsze zużycie prądu. Prokuratura postawiła mi zarzut z art. 229 par. 1, czy słusznie?"

Odpowiedź prawnika: Przestępstwo łapówkarstwa

Art. 229. § 1 stanowi: Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Wopianej sytuacji zostały więc spełnione przesłanki do zastosowania zacytowanego przepisu, gdyż inkasent pobierający opłaty za dostawę prądu jest osobą pełniącą taką funkcję publiczną i nie ma tu znaczenia fakt, jakie jest miejsce jego zatrudnienia. Swoją funkcję bowiem taka osoba może wykonywać zarówno w instytucji państwowej jak i społecznej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika