Przyjęcie faktury a zapłata za nią

Pytanie:

"Czy przyjęcie faktury (podpis otrzymałem) za świadczenie usługi jest jednoznaczne ze względów prawnych z koniecznością zapłaty tej faktury, jeśli nie wynikała ona z żadnej umowy zawartej na świadczenie przedmiotowych usług? Czy można w sprzeciwie od nakazu w postępowaniu upominawczym powołać powyższy fakt oraz fakt, iż firma wystawiająca faktury nie ma przedmiotowych usług wpisanych w pozwoleniu na działalność gospodarczą? "

Odpowiedź prawnika: Przyjęcie faktury a zapłata za nią

Mimo iż podpisana faktura sama w sobie nie jest umową, to jednak jej podpisanie przez osobę, na którą fakturę wystawiono może świadczyć o woli zawarcia umowy przez osobę podpisującą. Podpisanie faktury przez osobę, na którą została ona wystawiona może spowodować, że druga strona mogła zasadnie oczekiwać, że w ten sposób osoba ta oświadcza swoją wolę zawarcia umowy. Podkreślam, że zawarcie umowy następuje nie tylko przez wyraźne przyjęcie złożonej przez kogoś oferty, ale również poprzez tzw. czynności konkludentne, czyli świadczące o woli przyjęcia oferty mimo braku wyraźnego oświadczenia tej woli. Okolicznością wskazującą na wolę zawarcia umowy może być np. podpisanie faktury (bo z jakiego innego powodu osoba, do której skierowano fakturę podpisywałaby ją, jeśli nie chciałaby zawrzeć umowy?). Oczywiście, podpisaniu faktury można też przypisać zupełnie inny skutek, jednak zależy to od konkretnych okoliczności sprawy, poprzednich relacji handlowych między stronami i oceny sądu. Przed sądem można zatem powołać argument o braku umowy między stronami, jeśli jest się w stanie udowodnić, że strona przeciwna w żaden sposób nie mogła podpisania faktury uznać za wolę zawarcia umowy. Fakt, że we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (lub KRS) brak jest kompletnego oznaczenia dotyczącego przedmiotu działalności nie przesądza, że zawarta umowa (jeśli oczywiście uznamy, że umowa w ogóle została zawarta) jest nieważna. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest bowiem obowiązkiem publicznoprawnym, którego niedopełnienie jest wykroczeniem (art. 60[1] ustawy Kodeks wykroczeń), a nie stanowi automatycznie o nieważności umowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam 2013-08-12 19:54:20

    Szanowni Państwo czy wykonawca usługi, która pierwotnie miała być wykonana bez rachunku, (ponieważ rachunek nie był mi do niczego potrzebny ), może wystawić rachunek z datą wsteczną; wykonawca po nierzetelnym wykonaniu usługi i kilkakrotnym ustnym wezwaniu do naprawy usterek zareagował w sierpniu wystawieniem faktury VAT z data wsteczną z maja 2013 (kiedy to usługa została wykonana , nie usuwając przy tym stwierdzonych usterek ? z góry dziękuję za odpowiedź z poważaniem Adam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika