Przysposobienie siostry

Pytanie klienta:

""Jest niepełnosprawna dziewczyna, pełnoletnia, całkowicie ubezwłasnowolniona, opiekunem prawnym jest siostra. Czy siostra może przysposobić swoją niepełnosprawną siostrę i jakby to wyglądało? Czy można przysposobić siostrę? ""

Odpowiedź prawnika:

Niestety, w niniejszej sytuacji niemożliwe jest przysposobienie niepełnosprawnej siostry i to nie ze względu na istniejący pomiędzy siostrami stosunek pokrewieństwa, lecz ze względu na to, iż niepełnosprawna jest pełnoletnia - przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią dla jej dobra.

Na marginesie można wspomnieć, iż prawo nie wypowiada się jednoznacznie w zakresie możliwości przysposobienia rodzeństwa. Wskazuje się bowiem (A. Stelmachowski, B. Walaszek, H. Haak), iż przeciwko takiej możliwości przemawia istniejący między rodzeństwem specyficzny stosunek, który różni się zasadniczo od stosunku istniejącego między rodzicami a dziećmi. Natomiast I. Ignatowicz wskazuje, iż ważne powody społeczne mogą przemawiać za dopuszczalnością przysposobienia rodzeństwa - jako przykład podaje się osierocenie małoletniego przez rodziców. Zakazu przysposobienia między rodzeństwem nie przewiduje także Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989.

Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?

Grzegorz Pawelec - Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl