Przyznanie się do popełnienia przestępstwa

Pytanie:

"Jeśli osoba popełnia czyn zabroniony, opisany i sankcjonowany w art.56 kks, tzn. nie ujawnia właściwej podstawy opodatkowania i uszczupla należności podatkowe, to czy jeśli dobrowolnie zgłosi ten fakt, jak też zapłaci wszystkie należności wraz z odsetkami, czy może liczyć na to, że urząd skarbowy odsąpi od postępowania karno-skarbowego? Czy ma znaczenie, czy zostało popełnione wykroczenie czy przestępstwo karno-skarbowe, tzn. jaki ma wpływ wielkość uszczuplenia na tą decyzję?"

Odpowiedź prawnika: Przyznanie się do popełnienia przestępstwa

Przepisy kodeksu karnego skarbowego przewidują klauzulę tzw. czynnego żalu. Jest ona zawarta w art. 16 ww. ustawy. Zgodnie z treścią tej normy nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Ustawa wymaga tu jednak spełnienia dodatkowych warunków, a mianowicie w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczenia w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym. Jeżeli czyn zabroniony nie polega na uszczupleniu tej należności, a orzeczenie przepadku przedmiotów jest obowiązkowe, sprawca powinien złożyć te przedmioty, natomiast w razie niemożności ich złożenia - uiścić ich równowartość pieniężną. Z instytucji tej jednak nie można skorzystać, gdy właściwy organ wcześniej sam podjął już wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego. W takim wypadku urząd skarbowy wszczyna postępowanie w sprawie. Istnieje jednak możliwość orzeczenia przez sąd kary w innym wymiarze aniżeli po przeprowadzeniu zwykłego postępowania sądowego. Możliwość tę dają przepisy kodeksu karnego skarbowego zezwalając na dobrowolne poddanie sie odpowiedzialności przewidziane w rozdziale 16. Tutaj przesłankami skorzystania z tej instytucji jest uregulowanie należności publicznoprawnej, zapłacenie kary grzywny w odpowiedniej wysokości w zależności czy mamy do czynienia z przestępstwem czy wykroczeniem skarbowym oraz zryczałtowaną wysokość kosztów postępowania. Zgodnie z art. 146 par.2 finansowy organ postępowania może uzależnić złożenie do sądu wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności od uiszczenia dodatkowej kary grzywny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika