Rabaty i zniżki na ubezpieczenie samochodu

Pytanie:

Od prawie 30 lat posiadam prawo jazdy kat.B. Do chwili obecnej prowadziłam samochód, który był rejestrowany i ubezpieczany na męża, a mąż korzystał z pełnych zniżek za bezszkodowość w AC i OC. Obecnie postanowiłam kupić samochód w salonie na swoje nazwisko i na swój osobisty użytek. Dealer proponuje pakiety ubezpieczeniowe. Czy w tej sytuacji mogę mieć szansę na zawarcie pakietu, w którym są uwzględnione zniżki za jazdę bezszkodową? Jeżeli tak, to jakie dokumenty należy przedstawić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Właściwie zakres Pani pytania nie jest przedmiotem żadnych konkretnych regulacji. Co do zasad otrzymania od towarzystwa ubezpieczeniowego jakichkolwiek zniżek i rabatów raczej należy odwoływać się do konkretnych regulaminów towarzystw ubezpieczeniowych, ich cenników. Przepisy bowiem kwestie związane z kwotami składek, ich wysokością, obniżaniem i podwyższaniem przekazują do kompetencji samych ubezpieczycieli.

Nie ma przy tym przeszkód, aby stwierdzić, iż bardzo prawdopodobne, iż ubezpieczyciel (taka jest powszechna praktyka, chociaż w żaden sposób nie wymuszają tego przepisy) w dużej mierze uwzględnił Pani długoletnie „doświadczenie na drodze” oraz fakt prowadzenia bezwypadkowo. Nie może Pani z całą pewnością liczyć na zniżki związane z ciągłością ubezpieczenia (owa ciągłość ubezpieczenia byłaby uwzględniona, gdyby współwłaścicielem drugiego samochodu był Pani mąż, który z takich zniżek z całą pewnością korzysta).

Jeżeli jednak chce Pani, aby jedynym właścicielem pojazdu była tylko Pani, ubezpieczyciel z całą pewnością powinien uwzględnić pani wiek, staż jako kierowcy, bezwypadkową jazdę, a w przypadku AC także odpowiednie zabezpieczenie pojazdu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: