Refakturowanie kosztów podróży służbowej

Pytanie:

"Nasz pracownik odbył zagraniczną podróż służbową, której koszty muszą być refakturowane. Kosztami są: pobyt w hotelu poza granicami kraju, przelot za granicę. Jak powinno się refakturować te koszty? Od faktur zagranicznych za hotel nie możemy odliczyć VAT. Czy refaktura powinna zawierać polski VAT 7% na te usługi? Czy jest jakaś różnica w refakturowaniu tych kosztów na partnera zagranicznego (płatnika VAT z UE) i polskiego płatnika VAT?"

Odpowiedź prawnika: Refakturowanie kosztów podróży służbowej

Refakturowanie kosztów (przenoszenie kosztów niektórych usług na ich faktycznego nabywcę) nie jest uregulowane w przepisach o podatku od towarów i usług (VAT). Przyjęła się jednak praktyka, że stosuje się do nich zasady właściwe dla opodatkowania danej usługi.

W przypadku usług hotelowych (a także gastronomicznych), od których nie odlicza się VAT, podatnik dokonujący refaktury powinien naliczyć podatek od kwoty brutto wynikającej z faktury pierwotnej.

Gdy chodzi o transport, to jeżeli są to usługi krajowe, należy wystawić fakturę z VAT należnym od kwoty netto. Tak samo jest przy transporcie wewnątrzwspólnotowym, chyba że zagraniczny podmiot podał polskiemu kontrahentowi numer, pod którym jest zarejestrowany w innym kraju Unii Europejskiej. W takiej bowiem sytuacji podatnik powinien wystawić fakturę na kwotę netto wynikającą z faktury pierwotnej i umieścić informację, że VAT rozliczyć ma podmiot zagraniczny (tak: A. Grabowska, Transakcje międzynarodowe i krajowe zlecenia, „Rzeczpospolita” z 28 lipca 2005 r.).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika