Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przepisy kodeksu pracy wyraźnie stanowią, iż regulaminu pracy nie wprowadza się, jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników (art. 104 § 2 kp).
Jeżeli chodzi o regulamin wynagradzania, to kodeks pracy wprowada obowiązek jego ustalenia dla pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jednakże nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawcy zatrudniający mniejszą liczbę pracowników również ustalali warunki wynagradzania w regulaminie. Regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli u danego pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia z nią regulamin wynagradzania. Z tego wynika, że w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa żadna zakładowa organizacja związkowa, wtedy regulamin wynagrodzenia ustala pracodawca samodzielnie. Jak orzekł sąd najwyższy do wejścia w życie nowego regulaminu płac wystarczy ogłoszenie go w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Obowiązywanie regulaminu nie jest uzależnione od tego, czy pracownicy swoim podpisem potwierdzą, że zapoznali się z jego treścią.
Pracodawcy zatrudniający poniżej 20 pracowników nie mają obowiązku wypłacania świadczeń urlopowych. Jeśli taki pracodawca nie chce wypłacać świadczeń, powinien o tym poinformować pracowników. Jeżeli u pracodawcy istnieje regulamin wynagradzania, wtedy zapis mówiący o niewypłacaniu świadczeń powinien znaleźć się w tymże regulaminie. Biorąc pod uwagę w/w stwierdzenia, pracownik nie musi się podpisywać na takim regulaminie.