Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Do roku 2009 kodeks rodzinny i opiekuńczy nie normował kwestii dotyczących kontaktów dziadków z wnukami. Jednakże nowela z 13.06.2009 r. wprowadziła art. 1136 k.r.o. który nakazuje stosować do dziadków odpowiednio przepisy dotyczące kontaktów rodziców z dziećmi. Stanowisko takie już wcześniej wyrażane było w orzecznictwie sądów.
Art. 113. § 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Sposób kontaktu z dzieckiem powinien zostać uzgodniony z rodzicami lub innymi prawnymi opiekunami, u których dziecko przebywa. Jednak w braku takiego porozumienia sprawę może rozstrzygnąć sąd (art. 1131. § 1. k.r.o.). W tym celu osoba żądająca ustalenia kontaktów powinna złożyć wniosek do sądu, w którym należy dokładnie sprecyzować, jak mają wyglądać kontakty dziadków z wnukami (np. wizyta co drugą niedzielę we wskazanych godzinach w domu dziadków/wnuków, spotkanie w święta/ferie zimowe/wakacje, kontakt telefoniczny, itp.). Sąd rozstrzygając sprawę musi wziąć pod uwagę dobro dzieci (wnuków).
Zgodnie z art. 23 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego podlega opłacie w wysokości 40 zł.