Remont w wynajmowanym mieszkaniu
Pytanie:
"Jestem właścicielką mieszkania, które od dwóch lat wynajmuję na podstawie umowy najmu. Dokonałam zgłoszenia do urzędu skarbowego i odprowadzam podatek w wysokości 19% (nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej). Od dochodu (pracuję na umowę o pracę) odejmuję koszty czynszu. We wrześniu chciałabym wykonać remont w wynajmowanym mieszkaniu, polegający na wymianie grzejników centralnego ogrzewania. Na zakupione grzejniki mam fakturę VAT. Czy koszty tego remontu mogę odliczyć od przychodu rozliczając się z urzędem skarbowym za 2007 rok? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?"
Odpowiedź prawnika: Remont w wynajmowanym mieszkaniu
Jeśli podatnik rozlicza się z najmu według skali podatkowej (a nie według ryczałtu ewidencjonowanego), to płaci podatek od dochodu. Dochodem jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Jednym z obowiązków wynajmującego jest wydanie rzeczy najemcy w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie jej w takim stanie przez cały czas trwania najmu. Kosztami utrzymania wynajmowanej rzeczy będą przykładowo koszty remontów. Dlatego też wydatki na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jako bezpośrednio związane z przychodami osiąganymi z najmu. Wydatki remontowe służą zachowaniu rzeczy w dotychczasowym stanie lub doprowadzeniu jej do stanu używalności. Są to w szczególności wszelkie prace odtworzeniowe (wymiana starych elementów na nowe, np. grzejników, o podobnych właściwościach). Trzeba je odróżnić od kosztów ulepszenia, które zwiększają wartość początkową rzeczy (nie są bezpośrednim kosztem, a podlegają amortyzacji).
Zatem koszty remontu w pełnej wysokości podlegają zaliczeniu do kosztów pomniejszających przychód z najmu. Oczywiście ich poniesienie musi być odpowiednio udokumentowane.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 października 2005 r., sygn. BD-F/415-28/05/z).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?