Renta po zmarłym a masa spadkowa

Pytanie:

"Mąż zmarł 20 listopada, 23 listopada listonosz przyniósł rentę, którą odebrał syn, a później od niego wzięłam ja. W momencie tym uważałam, że są to pieniądze należne mężowi. Nie byłam w stanie właściwie ocenić sytuacji.(Koszty poniesione na opiekę i tak przewyższały wysokość jego renty).Chyba popełniłam błąd. Teraz mam wątpliwości czy dobrze zrobilam. Od ZUS-u dostałam pismo, w którym podano, że przyznają mi świadczenie niezrealizowane po zmarłym mężu za okres 01.11-30.11.2005. Podstawa jest art.136 ustawy z d.1712.1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.162,poz.1118 ze zm.) oraz art.41 ust.1 w zw. z art.10 ust.1 pkt 7 i w zw. z art.18 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz.U. z 2000r nr 14,poz.176 ze zm.).Chcę zwrócić te pieniądze (wraz z wymaganymi odsetkami), jeśli to miałby być spadek. Czy świadczenie niezrealizowane po zmarlym należy do masy spadkowej, czy jest spadkiem? Ja spadek odrzucam, to czy też mam zwrócić to świadczenie? Chcę to zrobić. Miałam z mężem rozdzielność finansową. Mieszkaliśmy jednak razem, a w czasie choroby opiekowałam się nim, ponieważ wymagał takiej opieki."

Odpowiedź prawnika: Renta po zmarłym a masa spadkowa

W razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub, na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.   Do spadku nie wchodzą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Właśnie na mocy przepisu art. 136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do tego świadczenia rentowego należy do określonych osób i nie ma znaczenia, czy osoby te są spadkobiercami. Należne świadczenie rentowe nie wejdzie więc do spadku. Żona nabywa więc prawo do tego świadczenia, nawet gdy odrzuca spadek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zosia 2013-03-10 14:18:17

    Witam. Mam pytanie żyłam z mężem przeszło 25 lat,ale póżniej wzieliśmy rozwód ,ex mąz zmarł,Mam renty 561 zł ale czy należy mi się po nim renta?Bo dowiedziałam się ze mogę się ubiegać,jesli żyliśmy razem 25 lat,CZY TO PRAWDA?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika