Renta rodzinna na dziecko w rodzinie zastępczej
Pytanie:
"Od 12 lat wychowujemy dziecko w \"rodzinie zastępczej\". W czerwcu br zmarł mój mąż (emeryt). Czy przysługuje mi renta rodzinna na syna lat 18, który w br zdał maturę i rozpoczyna studia w Wyższej Szkole Pedagogiczej? Syn pozostaje ze mną we wspólnym gospodarstwie i pozostaje na moim wyłącznym utrzymaniu. Posiadam decyzję Sądu o ustanowieniu nas rodziną zastępczą. "
Odpowiedź prawnika: Renta rodzinna na dziecko w rodzinie zastępczej
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do renty rodzinnej uprawnieni są przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, a także małżonek (wdowa i wdowiec). Przyjęte na wychowanie i utrzymanie dzieci w ramach rodziny zastępczej mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia oraz jeżeli zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć było następstwem wypadku. Ponadto nie mogą mieć prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?