Reprezentacja sp. z o.o. w stosunkach pracy

Pytanie:

"Zarząd spółki z o.o. jest trzyosobowy składający się z prezesa zarządu i dwóch wiceprezesów. Zgodnie z umową spółki do oświadczania potrzeba co najmniej dwóch członków zarządu lub jednego członka zarządu i prokurenta. Spółka zawiera wiele umów o pracę. Czy wieloosobowy zarząd spółki z o.o. może upoważnić prezesa zarządu do jednoosobowego podpisywania umów o pracę i świadectw pracy? Jeśli tak to w jakiej formie upoważnić Prezesa zarządu do takich czynności? Czy może zarząd ustalić, że w przypadku nieobecności prezesa zarządu umowy podpisuje jeden z wiceprezesów?"

Odpowiedź prawnika: Reprezentacja sp. z o.o. w stosunkach pracy

Zgodnie z art. 3[1] § 1 kodeksu pracy, za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Jak więc wynika z treści tego przepisu zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wyznaczyć osobę do czynności związanych ze stosunkiem pracy. Co do zasady, w stosunkach cywilnoprawnych osoba prawna działać może tylko przez swoje organy statutowe (czyli w tym przypadku zarząd w sposób wskazany w umowie spółki albo zgodnie z ksh), o tyle w stosunkach prawa pracy jako pracodawca może ona działać także przez inną wyznaczoną osobę.

Stanowisko powyższe zostało potwierdzone postanowieniem Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12 października 2000 r. (I PKN 536/2000) organ lub osoba, która na podstawie przepisów prawa lub statutu zarządza jednostką organizacyjną będącą pracodawcą, może wyznaczyć inną osobę do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.

Warto również wskazać na wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 maja 1998 r. (I PKN 131/98), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być reprezentowana w sprawie z zakresu prawa pracy przez osobę wyznaczoną na podstawie art. 3[1] kp.

Wyznaczenie takiej osoby może być dokonane bądź w przepisie prawa, bądź w umowie spółki albo innym akcie ustrojowym lub porządkowym (np. regulaminie zarządu spółki z o.o.) , wreszcie może być następstwem udzielenia danej osobie pełnomocnictwa.

W opisanej sytuacji zarząd spółki może więc albo udzielić pełnomocnictwa danemu członkowi zarządu do działania w imieniu spółki w zakresie prawa pracy, albo w regulaminie zarządu postanowić co do reprezentacji spółki w tym zakresie. Można zastrzec, że w razie nieobecności osoby uprawnionej, będzie za nią działała inna osoba (np. wiceprezes zarządu).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika