Rezygnacja likwidatora
Pytanie:
"Likwidator sp. z o.o. złożył rezygnację z funkcji na Zgromadzeniu Wspólników. 8 głosów za przyjęciem, 60 wstrzymało się od głosu, nieobecnych 32 glosy. Nie powołano nowego likwidatora ( brak chętnych ). Czy rezygnujący musi dalej pełnić funkcje likwidatora, jeżeli nie, to uzyskać wykreślenie z rejestru"
Odpowiedź prawnika: Rezygnacja likwidatora
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych dotyczących likwidacji spółki z o.o. (art. 270 i n. k.s.h.), likwidatorami spółki są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zgodnie natomiast z art. 280 k.s.h. do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że szczególne przepisy o likwidacji nie stanowią inaczej. Należy uznać, że do likwidatorów stosuje się także art. 201 i 202 k.s.h., które to przepisy regulują sposób utraty przez członka zarządu jego statusu. Mandat członka zarządu wygasa wskutek odwołania, śmierci, rezygnacji, a także wskutek upływu terminu. Takie same zasady należy stosować do likwidatorów. Należy uznać, że likwidator mógł skutecznie złożyć rezygnację, której skuteczność nie jest zależna od późniejszej uchwały Zgromadzenia Wspólników.
Zgodnie natomiast z § 5 art. 202 k.s.h., który to artykuł stosuje się odpowiednio do likwidatorów, do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. W analizowanej sytuacji należy zastosować art. 746 § 2 k.c., który reguluje sposób wypowiedzenia zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Przyjmujący zlecenie (czyli odpowiednio - członek zarządu a na zasadzie dalszej analogii - likwidator) może wypowiedzieć zlecenie w każdym czasie, jednakże gdy zlecenie było odpłatne, a wypowiedzenie dokonane zostało bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
Odpowiadając więc na zadane pytanie stwierdzić należy, że likwidator rezygnujący z pełnienia swej funkcji nie może być przymuszony do dalszego pełnienia funkcji, jednakże gdy pełnił tę funkcję odpłatnie, a rezygnacja nastąpiła bez ważnego powodu, jest on odpowiedzialny za szkodę, jaka może powstać w wyniku zaniechania przez niego działalności. Zmianę likwidatora należy zgłosić do KRS.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?