Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

Pytanie klienta:

""Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?""

Odpowiedź prawnika:

Jeżeli rachunek bankowy jest wspólny i prowadzony dla kilku osób fizycznych (nie dla jednostek samorządu terytorialnego), to każdy współposiadacz może dysponować samodzielnie zgromadzonymi na rachunku środkami pieniężnymi. Współposiadacz rachunku ma również prawo w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy. Przewiduje to wyraźnie art. 51a Prawa bankowego. Powyższe uprawnienia może jednak modyfikować treść zawartej z bankiem umowy rachunku bankowego.

Jeżeli więc przez rezygnację ze współwłasności rozumieć rezygnację z umowy rachunku bankowego, to odpowiedź będzie twierdząca. Dodatkowo rozwiązanie umowy rachunku bankowego przez tylko jednego ze współposiadaczy odnosi skutek wobec pozostałych, czyli umowa zostanie rozwiązana ze wszystkimi dotychczasowymi posiadaczami konta.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.