Roszczenie regresowe do eksmałżonka
Pytanie:
"Mój mąż z którym właśnie jestem w trakcie rozwodu, mieszkał u mnie w domu przez 2 lata i nie płacił na jego utrzymanie. Czy istnieje możliwość otrzymania od niego (na drodze sądowej) zwrotu poniesionych z tego tytułu wydatków (czynsz, świadczenia, eksploatacja sprzętów itp)? "
Odpowiedź prawnika: Roszczenie regresowe do eksmałżonka
Wydatki ponoszone przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa na utrzymanie wspólnego miejsca zamieszkiwania nie mogą być w żadnym razie dochodzone po ustaniu małżeństwa. Należy ponadto zaznaczyć, że najprawdopodobniej były to wydatki czynione z majątku wspólnego. Majątkiem wspólnym jest bowiem przede wszystkim wynagrodzenie za pracę małżonków. Jeżeli nawet faktycznie tylko jeden z małżonków ze swojego wynagrodzenia za pracę pokrywa opłaty domowe, to w świetle prawa rodzinnego opłaty te pokrywane są z majątku wspólnego. Nie można zatem dochodzić ich zwrotu np. po rozwodzie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?