Rozbiórka i budowa
Pytanie:
"Kupiłem gospodarstwo rolne z istniejącym budynkiem. Chcę go rozebrać i na tym samym fundamencie postawić nowy dom. Czy potrzebuję pozwolenia na budowę? Czy mogę po zrobieniu projektu przejść bezpośrednio do budowy?"
Odpowiedź prawnika: Rozbiórka i budowa
Zgodnie z definicją robót budowlanych, zawartą w ustawie – Prawo budowlane, rozumie się przez nie: budowę a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Z kolei w myśl art. 28 ustawy, roboty budowlane można rozpocząć, z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie, jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. W dalszej części ustawy zostały wymienione wyjątki od powyższej zasady. W myśl art. 31 Prawa budowlanego, pozwolenia nie wymaga rozbiórka: 1) budynków i budowli – nie wpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych opieką konserwatorską - o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości; 2)obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki. Tak więc wydaje się, iż rozbiórka budynku o którym mowa w pytaniu nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Rozbiórka budynków i budowli wskazanych w pkt. 1 wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Odnosząc się do kwestii przystąpienia do budowy nowego obiektu, również należy przytoczyć podstawową zasadę prawa budowlanego, w myśl której rozpoczęcie robót budowlanych może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Ustawa określa pewne rodzaje budów, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Wymienione w ustawie wyjątki odnoszą się przede wszystkim do mniej skomplikowanych obiektów budowlanych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?