Rozdzielność majątkowa przed orzeczeniem rozwodu

Pytanie:

"Jestem w trakcie rozwodu. W pozwie rozwodowym wnioskowałam o rozdzielność. Nie chcę czekać z rozdzielnością na orzeczenie rozwodu. Czy mogę w tej sytuacji złożyć wniosek o rozdzielność do sądu rejonowego?(Mimo, że jest on już złożony w sądzie okręgowym?)"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa przed orzeczeniem rozwodu

Aby ustanowić rozdzielność majątkową nie jest potrzebne orzeczenie sądu. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie mogą wyłączyć wspólność majątkową przez umowę. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Można ją zawrzeć w trakcie trwania małżeństwa jak i przed jego zawarciem. W związku z tym nie jest konieczne składanie kolejnego wniosku do sądu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika