Rozkład opłat związanych ze sprzedażą działki

Pytanie:

"Jestem właścicielem działki budowlanej i chciałbym ją sprzedać. Z jakimi kosztami sprzedaży powinienem się liczyć ja, a z jakimi kupujący? Kto płaci np. podatek i w jakiej wysokości? Kto ponosi koszty spisania aktu notarialnego - obligatoryjnie kupujący, czy można się inaczej umówić?"

Odpowiedź prawnika: Rozkład opłat związanych ze sprzedażą działki

Sprzedaż działki będzie się wiązać z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten wynosi 2% podstawy opodatkowania, tj. 2% wartości rynkowej działki. Podatek ten pobierze i przekaże do urzędu skarbowego notariusz, który jednocześnie pouczy obie strony, że w razie podania ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy może wezwać strony do jej podwyższenia i dopłaty podatku (oczywiście ewentualne podwyższenie odbywa się tylko na potrzeby podatku i nie oznacza, że kupujący ma właśnie tyle zapłacić sprzedawcy – ustalenia stron odnośnie ceny pozostają w tej sytuacji niezmienione). Zwyczajowo podatek ten płaci kupujący, ale strony mogą się umówić w tej kwestii dowolnie. Mogą więc postanowić też, że podatek zapłaci sprzedawca albo obie strony po połowie. Ważne jest, żeby pamiętać, że wszelkie ustalenia stron w tej kwestii nie interesują organu podatkowego. Zgodnie bowiem z ustawą o PCC, obie strony są podatnikami i obie są odpowiedzialne solidarnie za zapłatę podatku. Jeśli więc strony umówią się na przykład, że podatek zapłaci kupujący, który tego nie zrobił, urząd skarbowy może zażądać zapłaty (i ją wyegzekwować) od sprzedawcy. Zapis w umowie pozwoli sprzedawcy jedynie na dochodzenie zapłaconego podatku od kupującego w drodze procesu cywilnego.

Jeśli chodzi o koszty wynagrodzenia notariusza, strony również mogą się umówić kto i w jakiej wysokości je poniesie. Mogą więc ustalić, że ponoszą je po połowie albo też postanowić, że jedna z nich ponosi całość tych kosztów.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika