Rozliczanie VAT z najmu przez jednego z małżonków

Pytanie:

"Razem z żoną jesteśmy właścicielami we wspólnocie małżeńskiej nieruchomości, którą wynajmujemy firmie. Podatek dochodowy z najmu jest rozliczany przeze mnie w imieniu moim i żony, na skutek złożonego w US oświadczenia o rozliczaniu dochodów z najmu przez jednego z małżonków. Z tytułu powyższego najmu jesteśmy też zobowiązani zarejestrować się jako podatnicy VAT. Czy mogę rozliczać podatek VAT z najmu jako małżonek reprezentujący siebie i żonę, podobnie jak jest rozliczany podatek dochodowy z najmu? W przypadku braku przepisów na to zezwalających, czy są jakieś przepisy, które tego zabraniają? W przypadku braku przepisów, które by zabraniały rozliczanie VAT przez jednego z małżonków, czy takie rozliczanie jest zgodne z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Rozliczanie VAT z najmu przez jednego z małżonków

Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) w przeciwieństwie w szczególności do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje wprost możliwości rozliczania podatku od najmu tylko przez jednego małżonka.

Pomimo tego organy podatkowe na ogół akceptują rozliczenie VAT od najmu tylko przez jednego małżonka. Przykładowo Izba Skarbowa w Katowicach w decyzji z dnia 31 stycznia 2007 r. (sygn. IPB1/449-10/06/I) uznała, że małżonkowie wynajmujący lokal użytkowy będący ich współwłasnością mogą wybrać, które z nich będzie wypełniać obowiązki z tytułu VAT. Izba Skarbowa powołała się na Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którym istotą wspólności majątkowej małżeńskiej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego na zasadach współwłasności łącznej. Każdy z małżonków jest uprawniony do samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym, a zgoda drugiego z małżonków na dokonanie przezeń czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu nie oznacza, że przez jej wyrażenie staje się on też stroną czynności prawnej. Zatem o tym, które z małżonków jest (lub będzie) podatnikiem VAT, rozstrzyga ich wola co do tego, które z nich będzie w konkretnej sytuacji wykonywało określone czynności zarządu majątkiem wspólnym, a zatem skoro umowę najmu podpisał tylko jeden małżonek, to wyłącznie na nim ciążą obowiązki w zakresie VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika