Rozliczenia orkiestry i muzyków
Pytanie:
"Jestem dyrektorem orkiestry, która działa jako samorządowa instytucja kultury. Zespół orkiestrowy pod moją dyrekcją przyjmuje często zamówienia na wykonanie koncertów, które są rozliczane na zasadzie indywidualnego podpisywania umów o dzieło z wszystkimi muzykami. Robimy to, aby uniknąć płacenia VAT-u i ZUS. Zdarzają się koncertowe wymiany: chór z innego miasta przyjeżdża do nas na gościnny koncert, wtedy my wypłacamy chórowi honorarium, później chór zaprasza nas do swojego miasta, tam powtarzamy koncert i wtedy rozliczamy go na zasadzie umów o dzieło. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?"
Odpowiedź prawnika: Rozliczenia orkiestry i muzyków
Z technicznego punktu widzenia można przyjąć, że orkiestra jest zgromadzeniem osób fizycznych i ponieważ to one faktycznie wykonujÄ… dziaÅ‚alność artystycznÄ…, w zwiÄ…zku z czym to one za każdym razem wystawiajÄ… rachunki za wystÄ™py. Nie mniej jednak konstrukcja taka pomija zupeÅ‚nie orkiestrÄ™ jako caÅ‚ość, która wykonuje dziaÅ‚alność (np. gra koncerty) i to ona powinna być podatnikiem z tytuÅ‚u prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci, a nastÄ™pnie rozliczać siÄ™ np. na podstawie umów o dzieÅ‚o z zatrudnionymi przez siebie muzykami. Z tego powodu rozliczenie koncertów bezpoÅ›rednio na podstawie umów o dzieÅ‚o z muzykami, a z pominiÄ™ciem orkiestry może być kwestionowane.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?