Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy w PIT
Pytanie:
"Od niedawna prowadzę własną firmę i mam kilka pytań. Forma prawna: jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej. Jestem płatnikiem VAT. 1. W jaki sposób i czy w ogóle należy uwzględnić w PKPiR i rozliczeniu rocznym dotację z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i zgodnie z umową pieniądze te zostały wykorzystane na zakup sprzętu komputerowego. Dodam, że dotacja ta jest bezzwrotna pod warunkiem wykorzystania jej na konkretny cel i prowadzenia działalności przez 12 miesięcy. 2. Nawiązując do poprzedniego punktu czy faktury za sprzęt komputerowy sfinansowany tą dotacją mogę uwzględnić w Kosztach Uzyskania Przychodu? Jeżeli nie mogę uwzględnić faktury w KUP to czy muszę ten sprzęt wprowadzić do ewidencji środków trwałych? 3. W jaki sposób rozliczam fakturę za telefon firmowy - wrzucam całą wartość netto lub brutto faktury w koszty czy też wartość po odliczeniu abonamentu? 4. W jaki sposób prowadząc działalność usługową w Internecie mogę rozliczać sprzedaż e-booków indywidualnemu klientowi? Czy muszę dodatkowo prowadzić jakiś rejestr sprzedaży? 5. Czy istnieje jakiś limit w przypadku sprzadaży towaru i usług osobom indywidualnym nie będącym płatnikami VAT?"
Odpowiedź prawnika: Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy w PIT
AD. 1 Dotacja powyższa (a ściślej środki przyznane na podjęcie działalności gospodarczej) stanowią podlegający opodatkowaniu przychód (wykazywany w kolumnie 8 – pozostałe przychody), chyba że nabyty sprzęt komputerowy stanowi Państwa środek trwały. W takim przypadku otrzymana kwota powiększa wartość początkową sprzętu komputerowego jako środka trwałego (nie jest wykazywana w PKPiR), lecz odpisy amortyzacyjne w części sfinansowanej otrzymanymi środkami nie stanowią kosztów uzyskania przychodu (por. art. 14 ust. 2 pkt 2 oraz art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Ad. 2 Jeśli sprzęt komputerowy jest zaliczany do środków trwałych, jak już zostało powyżej wskazane, w części w jakiej jego zakup sfinansowany został z otrzymanych z Urzędu Pracy środków odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Jeśli zaś sprzęt komputerowy nie jest zaliczany do środków trwałych (ze względu na wartość początkową nieprzekraczającą 3.500 zł), wydatki na jego nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (przy czym przypomnieć należy, iż w takim przypadku otrzymane środki stanowią podlegający opodatkowaniu przychód).
Ad. 3 O tym czy do kosztów zalicza Pan wartość netto czy brutto decyduje fakt czy przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Jeśli tak – do kosztów zalicza się kwotę netto, jeśli nie – kwotę brutto. W przypadku telefonu „na firmę” do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć całą wartość wskazaną na fakturze, a więc także abonament (przy czym należy zwrócić uwagę na ryzyko zakwestionowania prawa do zaliczenia takiej faktury do kosztów w przypadku, gdy telefon „firmowy” znajduje się w prywatnym mieszkaniu, w którym nie została wydzielona część na prowadzenie działalności gospodarczej).
Ad. 4 Sprzedaż e-booków stanowi świadczenie usług polegających na sprzedaży szczególnego rodzaju licencji. Wydaje się, że świadczone przez Pana usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT usługi związane z kulturą. Z treści pytania wynika, że jest Pan płatnikiem VAT (czy raczej prawidłowo – podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny). Oznacza to, że jest Pan obowiązany do prowadzenia ewidencji VAT, a więc świadczone usługi powinien Pan wykazywać w prowadzonej przez siebie ewidencji (rejestrze sprzedaży).
Ad. 5 Limitu sprzedaży jako takiego nie ma, istnieje natomiast limit zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących (zwolnienie przysługuje do momentu osiągnięcia obrotu podlegającego obowiązkowi ewidencji w wysokości 20.000 zł). Jeśli jednak płatności na Pana rzecz dokonywane będą wyłącznie za pośrednictwem poczty lub rachunku bankowego (ale już nie czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową) przekroczenie tego limitu nie ma znaczenia – sprzedaż usług podlega w takim przypadku zwolnieniu z ewidencji na podstawie § 2 pkt 3 w zw. z poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?