Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W praktyce obserwuje się ostatnio znaczne ograniczenie w udzielaniu ulg podatkowych w postaci czy to umorzenia, czy odroczenia czy rozłożenia na raty zobowiązań i zaległości podatkowych. Z pewnością jest to związane z ogólną sytuacją budżetową, i to nie tylko budżetu państwa, ale też budżetów gminnych. Podatek od skutków i darowizn stanowi właśnie dochód gminy, stąd też opinia prezydenta miasta.
Oczywiście wszystko zależy od okoliczności danej sprawy i treści wniosku złożonego przez podatnika, w którym podatnik powinien wykazać interes publiczny lub własny ważny interes w uzyskaniu takiej ulgi podatkowej. Z pewnością też uzyskanie odroczenia tudzież rozłożenia na raty jest łatwiejsze niż uzyskanie umorzenia.
Jeśli podatnik będzie wnioskował o rozłożenie zaległości na raty, to powinien wykazać, że jest w stanie spłacać te raty i powinien wnioskować o rozłożenie na tyle rat, żeby ich terminowa spłata była realna. Oczywiście organ podatkowy będzie to analizował i na tej podstawie ustali wysokość rat, a tym samym okres, na jaki spłata zaległości zostanie rozłożona. Przy zobowiązaniu w wysokości 60-70 tys. zł może to być nawet okres kilkuletni.