Rozpoczęcie pracy w grudniu, wypłata w styczniu

Pytanie:

W listopadzie 2008 r. wróciłem do Polski z wieloletniego pobytu za granicą. Od 1 grudnia 2008 r. podjąłem pracę w Polsce, a pierwsze wynagrodzenie otrzymałem 9 stycznia 2009 r. Czy dochody osiągnięte za granicą w 2008 r. muszę rozliczyć w PIT za 2008 rok w Polsce, czy można uznać, iż skoro pierwsza pensja wpłynęła w 2009 roku, to cały 2008 rok został opodatkowany za granicą, gdzie do końca 2008 byłem rezydentem podatkowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zatem wynagrodzenie otrzymane w 2009 r. będzie przychodem roku 2009, mimo iż stanowi zapłatę za pracę w 2008 r. Podatnik nie ma obowiązku rozliczenia się z tego dochodu w rozliczeniu za 2008 rok, ale rozliczy się z niego za rok 2009.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY