Rozpoznanie zażalenia w postępowaniu upadłościowym

Pytanie:

"W postępowaniu upadłościowym mojego dłużnika sędzia komisarz odrzucił moje zażalenie na wcześniejsze swoje postanowienie. Powodem było złożenie zażalenia po terminie. Złożyłem kolejne zażalenie na postanowienie o odrzuceniu zażalenia załączając dowód nadania listu na poczcie w wymaganym terminie. Zażalenie rozpoznał znowu sędzia komisarz i je uwzględnił (tzn. uchylił swoje wcześniejsze postanowienie). Czy teraz sąd automatycznie zajmie się moim pierwszym zażaleniem oraz czy ostatnie postanowienie (mimo, że dla mnie korzystne) nie zostało wydane z naruszeniem procedury (chodzi o skład sądu), a jeśli tak to czy należy z tego powodu reagować?"

Odpowiedź prawnika: Rozpoznanie zażalenia w postępowaniu upadłościowym

Regułą jest, że na postanowienia sądu upadłościowego i sędziego-komisarza zażalenie przysługuje w przypadkach wskazanych w ustawie. W postępowaniu upadłościowym zażalenia na postanowienia sędziego-komisarza rozpoznaje sąd upadłościowy jako sąd drugiej instancji. Warto jednak pamiętać, że do postępowania upadłościowego, w zakresie nieuregulowanym przepisami Prawa Upadłościowego i Naprawczego, stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Dotyczy to także zażalenia. Odpowiednie zastosowanie znajdzie zatem zapis, że jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych. Reguła ta odniesie się rzecz jasna do sędziego komisarza.

Na tej podstawie wypada uznać, że sędzia komisarz postąpił w opisywanej sprawie prawidłowo. Skutek uchylenia jego postanowienia jest taki, że winien on rozpoznać co do meritum zażalenie wierzyciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika