Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z opisu sytuacji wynika, że mogło (ale nie musiało – to wyjaśni organ ścigania) dojść do popełnienia przez Panią wykroczenia z art. 77 kodeksu wykroczeń, stosownie do którego kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Jednym z podstawowych zadań Policji jest wykrywanie wykroczeń oraz ściganie ich sprawców (art. 1 ust. 1a pkt 4 ustawy o Policji). Realizacji tych zadań mogą służyć zarówno czynności operacyjno-rozpoznawcze (art. 14-22 ustawy o Policji), jak i czynności wyjaśniające (art. 54 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). W ramach tych czynności może dojść do tzw. rozpytania (czynności operacyjno-rozpoznawcze) lub do przesłuchania (czynności wyjaśniające).
Czynności operacyjno-rozpoznawcze, co do zasady poprzedzające działania procesowe, mogą być przeprowadzane także w toku prowadzonego już postępowania, czyli obok czynności procesowych, m.in. w celu uzyskania informacji istotnych dla tego postępowania i ewentualnych jego czynności np. dowodowych. Policja może zatem dokonać tzw. rozpytań w ramach działań operacyjnych - w tym i w toku prowadzonego już postępowania - aby powziąć wiadomości niezbędne dla aktualnego lub przyszłego procesu.
Policja ma zatem prawo wypytywać sąsiadów o Pani osobę.