Rozszerzenie działalności a zawiadomienie urzędu

Pytanie:

"Prowadzę firmę (zajmuję się handlem internetowym w Warszawie, zatrudniam pracowników). Chciałbym rozszerzyć działalność (myjnia samochodowa) w Warszawie, ale na innej ulicy. Działalność wcześniej zgłaszałem do Urzędu Skarbowego. Biuro rachunkowe twierdzi, że nie ma obowiązku zgłaszania rozszerzenia działalności do Urzędu Skarbowego i nie ma takiej podstawy prawnej. Czy biuro rachunkowe ma rację? Czy jednak będę miał obowiązek zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego?"

Odpowiedź prawnika: Rozszerzenie działalności a zawiadomienie urzędu

Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgłoszenie identyfikacyjne podatników wykonujących działalność gospodarczą zawiera również informacje dotyczące tej działalności.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy, podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminach wskazanych w tym przepisie. 

Zgodnie z rubryką C.5 formularza NIP-1 zgłoszeniu podlegają również adresy miejsc wykonywania działalności, zarówno głównego, jak i pozostałych. W przypadku zmiany tych danych, a więc również w przypadku podjęcia działalności pod kolejnym adresem (dotychczas niezgłoszonym do urzędu skarbowego), należy dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-1.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika