Rozszerzenie małżeńskiej wspólności majątkowej

Pytanie klienta:

""Jakie prawa daje umowa rozszerzająca ustawową wspólność małżeńską? Czy dobra będące własnością jednego z małżonków przed ślubem po zawarciu takiej umowy należą w takiej samej mierze do drugiego z małżonków?""

Odpowiedź prawnika:

Małżonkowie mogą w drodze umownej rozszerzyć zakres wspólności ustawowej. Wskutek zawarcia takiej umowy majątkowej dochodzi do powiększenia majątku wspólnego małżonków i przesunięcia do niego składników stanowiących wcześniej majątek odrębny każdego z małżonków. Od małżonków zależy w jaki sposób określą granice rozszerzenia tejże ustawowej wspólności, w szczególności o jakie przedmioty i prawa oraz czy ma obowiązywać na przyszłość, czy też wstecz. Oznacza to, iż przedmioty i prawa należące do majątków odrębnych małżonków, nabytych przed zawarciem małżeństwa, wolą tychże małżonków mogą zostać objęte wspólnością małżeńską. W umowie powinno wskazać się o jakie przedmioty lub grupy przedmiotów chodzi celem uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości np. dotyczących podziału majątku wspólnego. Należy pamiętać, iż nie można przez taką umowę rozszerzyć zakresu wspólności na niektóre przedmioty lub prawa, wymienione w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Jak stanowi art 49 par. 1 k.r.o. nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na:

1) przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny,

2) prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

3) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

4) wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,

5) niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.