Rozszerzenie powództwa

Pytanie:

"Spółka z o.o. wniosła pozew przeciw osobie cywilnej. Sąd nadał sprawie sygnaturę akt i wezwał do wniesienia wpisu. Spółka postanowiła rozszerzyć powództwo. Do kiedy można powiększyć powództwo ? Na jakim formularzu je wnieść? Czy i kiedy trzeba uiścić opłatę za rozszerzenie powództwa? "

Odpowiedź prawnika: Rozszerzenie powództwa

W oparciu o art. 193 § 1 kpc zmiana powództwa jest dopuszczalna, jeżeli nie wpÅ‚ywa na wÅ‚aÅ›ciwość sÄ…du. Przy wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci miejscowej chodzi o odpowiedź na pytanie, jaki sÄ…d jest terytorialnie wÅ‚aÅ›ciwy do przeprowadzenia postÄ™powania w danej sprawie w pierwszej instancji (np. czy sÄ…d w Krakowie czy w Warszawie). Przy wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci rzeczowej chodzi o odpowiedź na pytanie, który z kilku sÄ…dów różnego rodzaju jest wÅ‚aÅ›ciwy do przeprowadzenia postÄ™powania w pierwszej instancji, a wiÄ™c czy sÄ…d rejonowy czy okrÄ™gowy. Kodeks postÄ™powania cywilnego przyjÄ…Å‚ jako zasadÄ™ wÅ‚aÅ›ciwość rzeczowÄ… sÄ…dów rejonowych, a wÅ‚aÅ›ciwość sÄ…dów okrÄ™gowych jako wyjÄ…tek od tej zasady (art. 16 kpc).

Jeżeli w myÅ›l w/w reguÅ‚y zmiana nie jest dopuszczalna, a powód zmienia powództwo w ten sposób, że wystÄ™puje z nowym roszczeniem obok pierwotnego, sÄ…d rozpoznaje nowe roszczenie jako sprawÄ™ oddzielnÄ…, jeżeli jest dla niej rzeczowo i miejscowo wÅ‚aÅ›ciwy, w przeciwnym zaÅ› razie przekazuje sprawÄ™ sÄ…dowi wÅ‚aÅ›ciwemu. Gdy jednak zmiana taka nastÄ™puje w sÄ…dzie rejonowym, należy przekazać caÅ‚e zmienione powództwo sÄ…dowi okrÄ™gowemu, który dla zmienionego powództwa jest rzeczowo i miejscowo wÅ‚aÅ›ciwy. 

Na zmianÄ™ powództwa nie potrzebna jest zgoda strony przeciwnej. Strona przeciwna ma jedynie zapewnianÄ… możność obrony w zakresie zmienionego powództwa. Jeżeli wiÄ™c powód zmienia powództwo w ten sposób, że wystÄ™puje z nowym roszczeniem (zamiast lub obok pierwotnego) na rozprawie pod nieobecność pozwanego, to winien to uczynić na piÅ›mie; rozprawa ulega odroczeniu i pismo bÄ™dzie dorÄ™czone pozwanemu (art. 193 § 3 kpc).

Zmiana powództwa może nastÄ…pić co do:

  • żądania - zmiana powództwa ma miejsce wówczas, gdy powód żąda innego przedmiotu niż pierwotnie żądanego, a wiÄ™c gdy powód żąda innej czynnoÅ›ci lub rzeczy, albo zamiast rzeczy żąda sumy pieniężnej.
  • podstawy powództwa - zmiana podstawy powództwa polega na zmianie istotnych okolicznoÅ›ci faktycznych uzasadniajÄ…cych żądanie dochodzone pozwem.

 

Możliwość zgÅ‚oszenia zmiany powództwa trwa przez caÅ‚e postÄ™powanie przed sÄ…dem I instancji. Przepisy szczególne jednak wyÅ‚Ä…czajÄ… dopuszczalność zmiany powództwa w sÄ…dzie instancji w postÄ™powaniu uproszczonym (art. 505[4]§ 1 kpc), a ograniczajÄ… jej zakres w postÄ™powaniu nakazowym, w tej fazie postÄ™powania, która nastÄ…pi po wniesieniu zarzutów.

Zgodnie z art. 479[4]§ 2 kpc w toku postÄ™powania nie można wystÄ™pować z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych. Jednakże w razie zmiany okolicznoÅ›ci powód może żądać, zamiast pierwotnego przedmiotu sporu, jego wartoÅ›ci lub innego przedmiotu, a w sprawach o Å›wiadczenie powtarzajÄ…ce siÄ™ może nadto rozszerzyć żądanie pozwu o Å›wiadczenia za dalsze okresy. Zmiana powództwa w sÄ…dzie II instancji (art. 383 kpc) dopuszczona jest tylko w takim zakresie, który nie powoduje rozszerzenia granic zawisÅ‚oÅ›ci sporu. Nie można wiÄ™c rozszerzyć żądania pozwu ani wystÄ™pować z nowymi roszczeniami. Jednakże można zamiast pierwotnie dochodzonego przedmiotu sporu żądać zasÄ…dzenia jego równowartoÅ›ci lub innego przedmiotu, a w sprawach o Å›wiadczenia powtarzajÄ…ce siÄ™ - zasÄ…dzenia Å›wiadczenia za dalsze okresy.

 

Zgodnie z uchwaÅ‚Ä… z dnia 8 marca 2007 r. (sygn. akt III CZP 165/06) w wypadku przedmiotowej zmiany powództwa w sprawie gospodarczej, polegajÄ…cej na wystÄ…pieniu z nowym roszczeniem zamiast dotychczasowego, nie pobiera siÄ™ opÅ‚aty od nowego roszczenia, jeżeli jego wysokość jest niższa od dotychczasowego.

Jeżeli obowiÄ…zek uiszczenia lub uzupeÅ‚nienia opÅ‚aty powstaÅ‚ na skutek rozszerzenia przewodniczÄ…cy wzywa zobowiÄ…zanego do uiszczenia należnej opÅ‚aty w terminie tygodnia, a jeżeli mieszka on lub ma siedzibÄ™ za granicÄ… i nie ma w kraju przedstawiciela - w terminie nie krótszym od miesiÄ…ca. W razie bezskutecznego upÅ‚ywu terminu sÄ…d prowadzi sprawÄ™ bez wstrzymywania biegu postÄ™powania, a o obowiÄ…zku uiszczenia opÅ‚aty orzeka w orzeczeniu koÅ„czÄ…cym sprawÄ™ w instancji, stosujÄ…c odpowiednio zasady obowiÄ…zujÄ…ce przy zwrocie kosztów procesu.

 

Formularze pozwu oznaczonego symbolem P przeznaczone sÄ… dla pozwu w postÄ™powaniu uproszczonym oraz pozwu w sprawach, o których mowa w art. 187[1] kpc. PozostaÅ‚ych pism procesowych nie wnosi siÄ™  do sÄ…du na formularzach.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janusz 2013-12-01 11:45:03

    Czy móglby ktos łaskawie napisac wzor rozszerzonego powodztwa .Chodzi mi o to ze zlozylem pozew o zaplate ( ale jak to u nas bywa sprawa sie jeszcze nie odbyla a glug w miedzyczasie powiekszyl sie juz dwukrotnie ) .Wiec czy mam pisac nowy pozew czy jakos roszerzyc stary .Chodzi mi o wzor . Dzieki wielkie Janusz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika