Rozszerzenie wniosku egzekucyjnego
Pytanie:
"Wszcząłem egzekucję z m.in. z nieruchomości dłużnika. We wniosku egzekucyjnym wskazałem jednak połowę sumy wynikającej z tytułu wykonawczego. Komornik dokonał wpisu wzmianki w księdze wieczystej wskazując wnioskowaną przeze mnie kwotę. Po opisie i oszacowaniu rozszerzyłem wniosek egzekucyjny na całą kwotę objętą tytułem wykonawczym. Komornik wydał postanowienie o rozszerzeniu egzekucji na całą kwotę wynikającą z tytułu wykonawczego i wskazała tę kwotę. W postanowieniu tym jednak nie wymienił składników majątku, z których toczy się egzekucja. Czy mogę być spokojny, że rozszerzenie egzekucji na całą kwotę dotyczy również zajętej nieruchomości, wszak wzmianka w księdze wieczystej została zamieszczona na podstawie wezwania do zapłaty wystawionego przez Komornika na połowę długu? Czy muszę złożyć jakieś dodatkowe pismo do Komornika, że rozszerzenie egzekucji na całą kwotę kieruję również do zajętej nieruchomości, aby mieć pewność, że w planie podziału będzie brana pod uwagę cała moja wierzytelność, a nie tylko połowa?"
Odpowiedź prawnika: Rozszerzenie wniosku egzekucyjnego
Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na wniosek wierzyciela. Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się stosownie do właściwości sądowi lub komornikowi. We wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Do wniosku lub żądania należy dołączyć tytuł wykonawczy (art. 797 kpc).
Komornik jest związany sposobami prowadzenia egzekucji wskazanymi przez wierzyciela. Jedno wskazanie tych sposobów komornikowi jest wystarczające. W razie rozszerzenia wniosku o egzekucję w zakresie wysokości dochodzonego roszczenia nie ma konieczności ponownego zakreślania, że egzekucja ma być prowadzona z określonych składników majątkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?