Ryczałt od usług agencyjnych

Pytanie:

"W ramach działalności gospodarczej będę się zajmować działalnością agencyjną - pośredniczenie przy zawieraniu z klientami umów obejmujących świadczenie usług reklamowych, usług sponsorskich, patronat medialny, organizację imprez promocyjnych. Będę wyszukiwać klientów dla zleceniodawcy. Zleceniodawca będzie mi płacił prowizję od zawartych umów na podstawie wystawionego przez moją firmę rachunku / faktury. Czy moje usługi mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?"

Odpowiedź prawnika: Ryczałt od usług agencyjnych

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w tym w szczególności załącznik nr 2 do tej ustawy, zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wskazuje m.in. na usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów różnego rodzaju oraz usługi pośrednictwa finansowego.

Ustawa nie wymienia usług pośrednictwa świadczenia usług reklamowych, usług sponsorskich, patronatu medialnego, organizacji imprez promocyjnych, stąd można wnosić, iż usługi te nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem.

Jednak warto zwrócić uwagę na orzeczenie dotyczące wyłączeń z opodatkowania ze względu na przedmiot działalnosci i zapoznać się z załącznikiem nr 2 do ww. rozporządzenia. Dla zryczałtowanej formy opodatkowania decydujące znaczenie ma nie treść wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a faktyczne wykonywanie usług niematerialnych i osiąganie z tego tytułu przychodów. Czynność ta może być wykonana choćby jednorazowo (tak: wyrok NSA z 4 listopada 1997 r., sygn. SA/Łd 758/96). 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika