Samochód małżonków środkiem trwałym firmy
Pytanie:
"Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą chce wciągnąć oświadczeniem na środki trwałe firmy prywatny samochód osobowy (zarejestrowany na małżonka - ustawowa wspólnota majątkowa). Według jakiej wartości uwzględnić środek trwały w ewidencji firmy? Czy w ewidencji środków trwałych uwzględnić 100% wartości środka trwałego, czy 50% wartości, ponieważ tylko w połowie auto należy do podatnika? Czy użyczone auto może być amortyzowane, czy tylko widnieje w ewidencji środków trwałych, co pozwala na uwzględnianie w kosztach firmy wydatków poniesionych na zakup paliwa czy eksploatację auta?"
Odpowiedź prawnika: Samochód małżonków środkiem trwałym firmy
Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 22 ust. 8 są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.
Zgodnie z art. 22a, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
-
budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
-
maszyny, urządzenia i środki transportu,
-
inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W przypadku współwłasności, zgodnie z art. 22g ust. 11 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.
Stosunki majątkowe między małżonkami reguluje ustawa - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jej art. 31 § 1, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Listę przedmiotów majątkowych stanowiących odrębny majątek każdego z małżonków zawiera art. 33 ww.
ustawy. Zatem, jeśli samochód został nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej i nie stanowi odrębnego majątku danego małżonka stanowi on dorobek małżonków bez względu na to, czy został zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków, czy też dla celów prywatnych. Nie ma znaczenia również na którego z małżonków został wystawiony dowód zakupu oraz dokonana rejestracja (tak: postanowienie Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 27 stycznia 2006 r., sygn. D-1/415/865/05).Majątkowa wspólność małżeńska jest jednym z rodzajów współwłasności łącznej, co oznacza, iż nie jest możliwe wyodrębnienie z niej udziału każdego z małżonków, czy to w formie procentowej, czy też ułamkowej. Podatnik może wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód objęty wspólnością majątkową. Kosztem uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej będą odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych ustalonych od pełnej wartości samochodu (tak: postanowienie Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z dnia 23 stycznia 2006 r., sygn. US.III/415-60/05).
Innymi podstawowymi kosztami związanymi z użytkowaniem samochodów są koszty eksploatacyjne, czyli koszty paliwa, olejów, opłat za przejazdy i parkowanie, wymiany opon itp. Wszelkie tego rodzaju koszty w przypadku składników majątku będącego środkami trwałymi, zasadniczo stanowią koszty uzyskania przychodu z racji tego, że są one związane ze środkami trwałymi i ponoszone są w celu uzyskania przychodu. Środki trwałe są bowiem wykorzystywane na cele prowadzonej działalności, a zatem wydatki z nimi związane są ponoszone w tych samych celach - a więc w istocie w celu uzyskania przychodu (tak: postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 1 marca 2006 r., sygn. I USI/415/7/06).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?