Samochód małżonków środkiem trwałym firmy

Pytanie:

"Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą chce wciągnąć oświadczeniem na środki trwałe firmy prywatny samochód osobowy (zarejestrowany na małżonka - ustawowa wspólnota majątkowa). Według jakiej wartości uwzględnić środek trwały w ewidencji firmy? Czy w ewidencji środków trwałych uwzględnić 100% wartości środka trwałego, czy 50% wartości, ponieważ tylko w połowie auto należy do podatnika? Czy użyczone auto może być amortyzowane, czy tylko widnieje w ewidencji środków trwałych, co pozwala na uwzględnianie w kosztach firmy wydatków poniesionych na zakup paliwa czy eksploatację auta?"

Odpowiedź prawnika: Samochód małżonków środkiem trwałym firmy

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 22 ust. 8 są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a, amortyzacji podlegajÄ…, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiÄ…ce wÅ‚asność lub współwÅ‚asność podatnika, nabyte lub wytworzone we wÅ‚asnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjÄ™cia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,

  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dÅ‚uższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby zwiÄ…zane z prowadzonÄ… przez niego dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy okreÅ›lonej w art. 23a pkt 1, zwane Å›rodkami trwaÅ‚ymi.

W przypadku współwÅ‚asnoÅ›ci, zgodnie z art. 22g ust. 11 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, W razie gdy skÅ‚adnik majÄ…tku stanowi współwÅ‚asność podatnika, wartość poczÄ…tkowÄ… tego skÅ‚adnika ustala siÄ™ w takiej proporcji jego wartoÅ›ci, w jakiej pozostaje udziaÅ‚ podatnika we wÅ‚asnoÅ›ci tego skÅ‚adnika majÄ…tku; zasada ta nie ma zastosowania do skÅ‚adników majÄ…tku stanowiÄ…cych wspólność majÄ…tkowÄ… małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystujÄ… skÅ‚adnik majÄ…tku w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej prowadzonej odrÄ™bnie.

Stosunki majÄ…tkowe miÄ™dzy małżonkami reguluje ustawa - Kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy. Zgodnie z jej art. 31 § 1, z chwilÄ… zawarcia małżeÅ„stwa powstaje miÄ™dzy małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majÄ…tkowa (wspólność ustawowa) obejmujÄ…ca przedmioty majÄ…tkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majÄ…tek wspólny). ListÄ™ przedmiotów majÄ…tkowych stanowiÄ…cych odrÄ™bny majÄ…tek każdego z małżonków zawiera art. 33 ww.

ustawy. Zatem, jeÅ›li samochód zostaÅ‚ nabyty w czasie trwania wspólnoÅ›ci ustawowej i nie stanowi odrÄ™bnego majÄ…tku danego małżonka stanowi on dorobek małżonków bez wzglÄ™du na to, czy zostaÅ‚ zakupiony na potrzeby dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków, czy też dla celów prywatnych. Nie ma znaczenia również na którego z małżonków zostaÅ‚ wystawiony dowód zakupu oraz dokonana rejestracja (tak: postanowienie Trzeciego UrzÄ™du Skarbowego w Lublinie z dnia 27 stycznia 2006 r., sygn. D-1/415/865/05).

MajÄ…tkowa wspólność małżeÅ„ska jest jednym z rodzajów współwÅ‚asnoÅ›ci Å‚Ä…cznej, co oznacza, iż nie jest możliwe wyodrÄ™bnienie z niej udziaÅ‚u każdego z małżonków, czy to w formie procentowej, czy też uÅ‚amkowej. Podatnik może wprowadzić do ewidencji Å›rodków trwaÅ‚ych samochód objÄ™ty wspólnoÅ›ciÄ… majÄ…tkowÄ…. Kosztem uzyskania przychodu w prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej bÄ™dÄ… odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartoÅ›ci poczÄ…tkowych ustalonych od peÅ‚nej wartoÅ›ci samochodu (tak: postanowienie UrzÄ™du Skarbowego w KÄ™trzynie z dnia 23 stycznia 2006 r., sygn. US.III/415-60/05).

Innymi podstawowymi kosztami zwiÄ…zanymi z użytkowaniem samochodów sÄ… koszty eksploatacyjne, czyli koszty paliwa, olejów, opÅ‚at za przejazdy i parkowanie, wymiany opon itp. Wszelkie tego rodzaju koszty w przypadku skÅ‚adników majÄ…tku bÄ™dÄ…cego Å›rodkami trwaÅ‚ymi, zasadniczo stanowiÄ… koszty uzyskania przychodu z racji tego, że sÄ… one zwiÄ…zane ze Å›rodkami trwaÅ‚ymi i ponoszone sÄ… w celu uzyskania przychodu. Åšrodki trwaÅ‚e sÄ… bowiem wykorzystywane na cele prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci, a zatem wydatki z nimi zwiÄ…zane sÄ… ponoszone w tych samych celach - a wiÄ™c w istocie w celu uzyskania przychodu (tak: postanowienie Pierwszego UrzÄ™du Skarbowego w Rzeszowie z dnia 1 marca 2006 r., sygn. I USI/415/7/06).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika