Samowolna budowa garażu
Pytanie:
"Dwa lata temu wybudowałam garaż (5 na 7 m) na działce należącej do mnie bez pozwolenia na budowę. Jakie konsekwencje poniosę, jeśli nadzór budowlany przeprowadzi kontrolę? Czy musiałabym przeprowadzić rozbiórkę budynku? Jak długo będę musiała obawiać się inspektorów z nadzoru i po jakim czasie budowa bez pozwolenia może podlegać przedawnieniu? A w najlepszym wypadku, jaka kara pieniężna może być na mnie nałożona? "
Odpowiedź prawnika: Samowolna budowa garażu
W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. samowolą budowlaną. Skutki powstania takiego stanu określa art. 48 ustawy – Prawo budowlane. Konsekwencjami tymi mogą być:
1. nakazania rozbiórki obiektu budowlanego lub
2. obowiązek legalizacji budowy.
Decyzja o rozbiórce obiektu budowlanego jest wydawana w przypadku, gdy nie istnieją przesłanki uzasadniające wystąpienie konsekwencji wskazanych w punkcie drugim.
Budowę przeprowadzoną bez uprzedniego wydania pozwolenia można zalegalizować, jeżeli spełnione zostaną następujące przesłanki:
1. budowa jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
2. nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.
Możliwość zalegalizowania budowy stwierdza powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Powinno mu się przedstawić następujące dokumenty (a i b lub c i d):
a. zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
b. ostateczną, w dniu wszczęcia postępowania, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego,
c. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem,
d. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Złożenie tych dokumentów jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o zatwierdzenie projektu budowlanego.
Za prowadzenie budowy bez pozwolenia grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 90 ustawy).
Więcej na ten temat przeczytać może Pani w artykułach:
Tryb postępowania dotyczącego rozbiórek obiektów budowlanych
Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?