Samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Pytanie:

"W dniu dzisiejszym pracownik opuścił samowolnie stanowisko pracy. Fakt ten został zauważony przez przełożonego o godz. 12:30. Pracownik pracuje w godzinach od 7:00 do 14:00. Czy pracodawca może potrącić wynagrodzenie za cały dzień czy tylko za część godzin tj. od 12:00 do 14:00? Czy możemy potrącić wynagrodzenie i jednocześnie udzielić karę nagany? "

Odpowiedź prawnika: Samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za prace wykonaną. Skoro więc pracownik nie wykonywał pracy, gdyż samowolnie opuścił stanowisko pracy, nie przysługuje mu wynagrodzenie za okres w którym nie świadczył pracy do której był zobowiązany.

Jeśli chodzi o odpowiedzialność za samowolne opuszczenie miejsca pracy, za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną. Kara ta może zostać nałożona niezależnie od potrącenia wysokości wynagrodzenia w związku z nie wykonywaniem pracy. Warto także wspomnieć, iż samowolne opuszczenie miejsca pracy może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, gdyż taka okoliczność stanowi rażące naruszenie obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika